Ogrzewane czy nieogrzewane – jakie tunele foliowe wybrać?

Ogrzewane czy nieogrzewane – jakie tunele foliowe wybrać?

Tunele foliowe jeszcze do niedawna kojarzyły się z uprawą warzyw i owoców przez profesjonalistów. Obecnie również amatorzy decydują się na uprawę w tunelach ogrodowych. Jednak tutaj kluczowe znaczenie ma rodzaj tunelu. Do wyboru mamy ogrzewane bądź nieogrzewane. A które są najlepszym wyborem?

Tunele foliowe – dlaczego są tak popularne?

Obecnie niemal na każdej działce czy w ogrodzie można zauważyć tunel foliowy. Bądźmy szczerzy smak i zapach własnoręcznie wyhodowanych warzyw i owoców, jest nieporównywalny do tych kupionych w sklepie. Często supermarketowe warzywa i owoce są pełne konserwantów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę. Oczywiście można uprawiać pod tzw. gołym niebem, ale ostatnio występujące zmienne warunki atmosferyczne i anomalia pogodowe powodują, że zdecydowanie lepiej zdecydować się na tunele foliowe, które stanowią swoistą barierę ochronną dla upraw.

Tunele foliowe ogrzewane – czy warto je wybrać?

Tunele foliowe ogrzewane powinny mieć odpowiednią wielkość. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się takie o długości 15 metrów i około 2 metrów wysokości. Oczywiście w takim tunelu można uprawiać całorocznie warzywa i owoce, gdyż nawet ujemna temperatura nie jest przeszkodą. Warto wiedzieć, że minimalna temperatura podczas której można uprawiać sadzonki wynosi minimum 5 stopni. Jednak zdarzają się w Polsce naprawdę mroźne zimy, dlatego tunele foliowe ogrzewane są wtedy najlepszym wyborem. Odpowiednia temperatura jest niezbędna do wzrostu i wpływa na wielkość plonów. Dlatego tak ważną role pełnią tunele ogrodowe. Jeżeli chcemy mieć plony jak najszybciej, to lepiej zdecydować się na tunel foliowy ogrzewany, gdzie wegetacja trwa krócej. Nawet przy anomaliach pogodowych w takim tunelu nie ucierpią pomidory, papryka czy ogórki, które należą do warzyw ciepłolubnych. Oczywiście warto zwrócić uwagę na sposób ogrzewania. Tutaj można zdecydować się na ogrzewanie wężami grzewczymi, które wykazują wysoką efektywność. Porównując do klasycznego systemu grzewczego można zauważyć, iż dzięki nowoczesnym systemom można zaoszczędzić dużą ilość wody. Eksploatacja ogrzewania zatem jest naprawdę niska.

Tunele foliowe nieogrzewane – czy to dobry wybór?

Tunele foliowe nieogrzewane są na pewno tańsze, jednak przez to, że nie występuje w nich system grzewczy to koniecznie należy ustawić je w odpowiednim miejscu. Najlepszym wyborem będzie ustawienie tunelu od strony południowej, gdzie najdłużej operuje słońce. Ponadto trzeba pamiętać tutaj nie tylko o kolejności sadzenia poszczególnych gatunków i tych, które mogą być uprawiane po sobie, jako przedplon, plon główny i poplon, ale także o tym, kiedy można sadzić do gruntu poszczególne gatunki. Niewątpliwie tunele foliowe nieogrzewane sprawdzą się szczególnie do uprawy warzyw, których okres wegetacji jest naprawdę krótki. Oczywiście trzeba tutaj pamiętać o odpowiednim czasie rozpoczęcia, gdyż tunel foliowy nieogrzewany nie utrzymuje stałej temperatury, a to może spowodować uszkodzenie plonów. Bardzo ważny jest również materiał, z którego tunele foliowe zostały wykonane. Tutaj duże znaczenie mają rurki, które powinny być odporne na korozje. Istotny jest także dobór folii na szkielet tunelu. Do wyboru mamy bowiem folie w różnym kolorze i o różnym poziomie przenikania promieniowania UV.

Jakie tunele foliowe wybrać?

Tak naprawdę wybór tuneli ogrodowych nie jest łatwy. Przede wszystkim należy kierować się jakością i opłacalnością danego rozwiązania. Warto wiedzieć, że tunel foliowy nieogrzewany każdy może postawić na swojej działce i nie musi tego faktu zgłaszać. Natomiast w przypadku tuneli ogrodowych ogrzewanych jest to konieczne. Trzeba oczywiście wziąć również pod uwagę skalę na jaką chce się uprawiać warzywa i owoce w tunelach, gdyż uprawa na własne potrzeby w tunelach ogrzewanych może nie być opłacalna.

Tunele ogrodowe – foliowe – niewątpliwie są dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się smakiem warzyw i owoców bez dodatku pestycydów. Oczywiście trzeba tu odpowiedniej wiedzy, aby wysiłek nie poszedł na marne i plon był satysfakcjonujący. Wbrew pozorom koszt tunelu foliowego wcale nie jest taki wysoki, a w naszym klimacie jego używanie jest wręcz koniecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *