Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, są nad wyraz inteligentne i niezwykle mądre. Każde dziecko lubi zdobywać wiedzę, o czym świadczą ciągłe pytania o wszystko, już od najmłodszych lat. Wbrew pozorom zachęcenie dziecka do nauki nie jest trudne. Wystarczy odpowiednie podejście, unikanie podstawowych błędów oraz przymusu, który często wywołuje skutki zupełnie odwrotne.

Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

Wcale nie wynika to z ich lenistwa czy ograniczonej pojętności. Przyczyn może być wiele i dopatrywać się ich należy w otoczeniu dziecka, a dosadniej – w postępowaniu i zachowaniu dorosłych. Każde dziecko chce zdobywać wiedzę, rozwijać się. Rola rodzica w jego życiu jest niezwykle ważna i to rodzic właśnie powinien zachęcać swoją pociechę do nauki.

Jak zatem postępować?

Ważne jest, aby dziecko wspierać, a nie uczyć się za dziecko i je wyręczać. Częstym problemem jest odrabianie prac domowych. Należy dziecku zawsze pomóc, wytłumaczyć, jednak nigdy nie wyręczać dziecka. Samokontrola wykonanej pracy odgrywa bardzo ważną rolę w procesie nauki i chodzi w niej o to, by dziecko samo dostrzegało swoje błędy i je poprawiało. Mądre motywowanie to kolejny aspekt, o którym nie należny zapominać. W procesie uczenia się motywacja odgrywa bardzo istotną rolę. Pobudza do nauki, zwiększa chęć zdobywania wiedzy i zachęca do poszerzania kręgu zainteresowań. Nagrody są zdecydowanie lepsze od kar, ale stosowanie ich musi być rozsądne.

Należy zawsze docenić osiągnięcia swojego dziecka i nigdy nie pozwalać na to, by źle o sobie mówiło. Słowa „nie dam rady”, „ale jestem głupi” czy „przecież są lepsi i tak mi się nie uda” są wrogami sukcesu i wpływają na ogromne zaniżenie swojej wartości u tak młodego człowieka. Dziecko zacznie myśleć o sobie pozytywnie wówczas, gdy będzie miało poczucie własnej wartości. Rodzice powinni pomóc formować w dziecku inicjatywę, co pozwoli na zrekompensowanie poczucia zaniżonej samooceny. Wiara we własne możliwości jest kluczem do sukcesu i może wyprowadzić dziecko na sam szczyt.

Kochać i doceniać bez względu na wszystko

Miłość i pełna akceptacja swojego dziecka to podstawa. Bez względu na to, co dziecko robi, jak się zachowuje i jakie ma stopnie, w zakresie motywowanie bardzo ważne jest wsparcie rodzica. Dziecko, dorastające w poczuci akceptacji i wsparcia, nabiera większej pewności siebie i chętniej stawia czoła przeciwnościom.

Najważniejsze to

  • motywować,

  • dostrzegać sukcesy,

  • okazywać zainteresowanie,

  • rozmawiać z dzieckiem,

  • chwalić,

  • unikać atmosfery napięcia,

  • nie zmuszać,

  • nie porównywać z innymi

  • zawsze kochać.

Pamiętanie o tych, z pozoru banalnych, a w rzeczywistości tak trudnych kwestiach, sprawi, że każde dziecko chętniej będzie się uczyć, znajdzie swoją drogę życia, a także doceni siebie i innych.

1 thought on “Jak zachęcić dziecko do nauki?

  1. Trzeba zachęcać dziecko swoim przykładem, czytać mu książki, rozwiązywać z nim krzyżówki i łamigłówki. Czas poświęcony dziecku przełoży się na pewno na jego wyniki w nauce i na to jaką osobą stanie się w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *