Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Rekuperator i powietrzna pompa ciepła – dwa urządzenia, dzięki którym skutecznie zmniejszysz domowe rachunki

Rekuperator i powietrzna pompa ciepła – dwa urządzenia, dzięki którym skutecznie zmniejszysz domowe rachunki

Nowoczesny dom powinien być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim energooszczędny. To budynek zapewniający swoim domownikom maksimum komfortu przy możliwie jak najmniejszych kosztach eksploatacyjnych. Idealnym przykładem takiego obiektu jest dom wyposażony jednocześnie w powietrzną pompę ciepła oraz w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa rekuperator,
  • jak działa pompa ciepła połączona z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Rekuperator – zapewnij sobie świeże powietrze i oszczędność energii

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, inaczej nazywana rekuperacją to najlepsze remedium na problemy dotyczące wad tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Działanie tej ostatniej oparte jest na różnicy temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, a w konsekwencji związanej z tym rozbieżności ciśnień. Niestety warunki potrzebne do sprawnego działania takiego układu występują wyłącznie zimą, gdy powietrze zewnętrzne jest wyraźnie chłodniejsze od powietrza wewnątrz budynku. Latem taka wentylacja nie działa. Dodatkowo jej minusem jest brak jakichkolwiek możliwości regulacji przepływu powietrza w zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców.

W budynkach nowych bądź poddanych modernizacji (np. po wymianie stolarki okiennej na szczelną) infiltracja powietrza zewnętrznego jest znacząco ograniczona. Jednocześnie nawiewniki okienne, które w przypadku wentylacji grawitacyjnej powinny być obowiązkowo stosowane, często są nieobecne lub zamknięte przez użytkowników z powodu oszczędzania energii i chęci niewychładzania domu zimnym powietrzem zewnętrznym. Takie postępowanie mści się jednak bardzo szybko – niesprawna wentylacja powoduje problemy związane z rozwojem pleśni na ścianach wewnętrznych, zbyt dużą wilgotnością powietrza i wysokim stężeniem dwutlenku węgla w powietrzu, utrudniającym prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala dostarczyć dokładnie taką ilość świeżego powietrza, jaka jest w danej chwili potrzebna zarówno do zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza, jak i stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Taką zasadę działania zapewnia np. rekuperator ścienny marki Vaillant recoVAIR doposażony o dodatkowe czujniki CO2 VAZ CO2/1.

Dom wyposażony w rekuperator, a właściwie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła nie tylko oddycha, ale także pozwala na zminimalizowanie wentylacyjnych strat ciepła. Straty ciepła każdego budynku można podzielić na te związane z przenikaniem przez przegrody zewnętrzne oraz te wynikające z działania wentylacji. Udział strat wentylacyjnych wynosi od 20% (stare budynki bez izolacji termicznej) do 50%, (nowoczesne budownictwo energooszczędne).

Zastanawiasz się, czym jest rekuperator, co to rozwiązanie zmieni po zastosowaniu w Twoim domu? Rekuperator wyposażony jest zwykle w przeciwprądowy, polistyrenowy wymiennik, który odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego i przekazuje je do świeżego powietrza nawiewanego. Sprawność odzysku energii nowoczesnych rekuperatorów bliska jest 90%, co umożliwia eliminację większej części wentylacyjnych strat ciepła. Dzięki temu nakłady finansowe poniesione na budowę instalacji wentylacji mechanicznej oraz jej dalszą eksploatację są ekonomicznie rekompensowane niższymi rachunkami za ogrzewanie domu.

Powietrzna pompa ciepła i rekuperacja to zgrany duet

Powietrzne pompy ciepła w budynkach wyposażonych w instalację ogrzewania podłogowego potrafią osiągnąć wartość średniorocznego współczynnika efektywności energetycznej na poziomie > 4. W przypadku współczynnika równego 4 oznacza to, że na 4 kWh dostarczonej do instalacji grzewczej energii cieplnej zużyto zaledwie 1 kWh energii elektrycznej, a aż 3 kWh to energia odnawialna pozyskana z otoczenia.

Kolejną, niewątpliwą zaletą powietrznych pomp ciepła, oprócz znacznego wykorzystywania energii odnawialnej jest także możliwość realizacji nie tylko funkcji centralnego ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej, ale także chłodzenia budynku z udziałem klimakonwektorów i/lub instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Dzięki temu pompa ciepła to urządzenie mogące zapewnić całoroczny komfort termiczny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przy obecności instalacji fotowoltaicznej może wykorzystywać energię produkowaną samodzielnie przez właściciela domu, czego nie da się powiedzieć np. o węglu lub gazie. Te nośniki energii w 100% wymagają ich pozyskania i zakupu z zewnątrz.

System wentylacji z mechanicznym odzyskiem ciepła recoVAIR VAR.

System wentylacji recoVAIR VAR marki Vaillant.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesne zastosowanie pompy ciepła powietrznej wraz z systemem rekuperacji. W nowo wybudowanym domu pozwala to na realizację istotnej zmiany konstrukcyjnej polegającej na usunięciu komina spalinowego i powiązanych z nim pionowych szachtów wentylacyjnych. Taka zmiana redukuje niepotrzebne koszty inwestycyjne i straty energii. Jednocześnie, dzięki znaczącej redukcji wentylacyjnych strat ciepła, rekuperacja obniża zapotrzebowanie domu na moc grzewczą. Bardzo często pozwala to na zastosowanie powietrznej pompy ciepła o mocy mniejszej niż w analogicznym budynku wyposażonym w wentylację tradycyjną. Im mniejsza moc grzewcza pompy ciepła tym zwykle mniejsze są jej koszty zakupu w danym typoszeregu urządzeń. Ta zależność jest szczególnie wyraźna w przypadku przeskoku technologicznego z pompy jednofazowej wyposażonej w jeden wentylator, na pompę trójfazową z dwoma wentylatorami.

Niektóre rozwiązania na rynku pozwalają na integrację automatyki pompy ciepła i rekuperatora co niesie za sobą dodatkowe korzyści. Przykładem są urządzenia marki Vaillant, gdzie możliwe jest zastosowanie jednego, wspólnego, naściennego regulatora systemowego, który pozwala na sterowanie zarówno pompą ciepła, jak i rekuperatorem. Przy rozbudowie systemu o dodatkowy moduł komunikacji internetowej możliwa jest obsługa z wykorzystaniem wspólnej aplikacji na urządzenia mobilne. System wyposażony jest także w korzystny algorytm pracy, dzięki któremu włączenie aktywnej przez 30 minut funkcji intensywnego przewietrzania budynku powoduje, że w tym czasie funkcja centralnego ogrzewania zostaje wyłączona. W ten sposób unika się niepotrzebnych strat energii.

Postaw na rekuperator i powietrzną pompę ciepła marki Vaillant i ciesz się skutecznym zmniejszeniem domowych rachunków!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *