Tuje wokół domu
Żywotnik jest najczęściej wybieranym iglakiem do zagospodarowania przestrzeni ogrodu. Można sadzić go pojedynczo, a także tworzyć gęste, zwarte żywopłoty. Sadzonki tui są bardzo popularne – dostępne właściwie w każdym sklepie zajmującym się sprzedażą roślin. Są niedrogie i dość szybko rosną.
Cenione rośliny ozdobne
Dzięki swojej zwartej budowie, ciekawemu ubarwieniu oraz różnym formom występowania, żywotniki doceniane są przez wielu. Najbardziej popularnymi odmianami, które występują w Polsce, są między innymi:
-
szmaragd,
-
brabant,
-
columna,
-
malonyana,
-
spiralis,
-
yellow ribbon.
Posadzone jedna koło drugiej, zwarte ze sobą, tworzą osłony przed wiatrem. Niskie odmiany można zasadzać w ozdobnych donicach i tworzyć interesujące dekoracje na taras czy balkon. Są też odmiany karłowate, które idealnie wpiszą się w obraz tworzonego skalniaka.
Stanowisko
Tuja świetnie radzi sobie, tak w słońcu, jak i w cieniu. Najważniejszą kwestią jest gleba – odpowiednio żyzna i wilgotna ułatwi żywotnikowi prawidłowy rozwój. Warto zabezpieczyć ją tak, by zachowała jak najwięcej wilgoci i nie parowała. Można zrobić to za pomocą kory – obsypać nią dolną warstwę ziemi. Kora zakwasi glebę, a także zapobiegnie jej parowaniu. Jeśli chodzi o termin sadzenia tui, to teoretycznie można dokonywać tego przez cały sezon – od wiosny do jesieni. Te posadzone w lecie mogą przesychać, a te po końcu października zmagać się będą z odpowiednim zakorzenieniem.
Jak sadzić?
Po dokonaniu wyboru żywotników i miejsca, w którym chcemy je zasadzić, wykopujemy w ziemi dołek, około trzykrotnie większy niż doniczka, w której jest sadzonka. Jego dno wypełniamy żyznym podłożem i intensywnie podlewamy wodą. Następnie w powstałym błocie umieszczamy roślinę, starając się o zachowanie odpowiedniej jej wysokości – najlepiej takiej samej jak w doniczce. Ostatnim etapem sadzenia jest lekkie udeptanie i dosypanie ziemi oraz ponowne jej podlanie.
Pielęgnacja
Jak już zostało nadmienione, tuje dobrze czuja się w glebie wilgotnej. Długotrwałe susze mogą im znacznie zaszkodzić. W okresach słonecznych zaleca się ich obfite podlewanie – najlepiej raz w tygodniu. Te uprawiane w donicach potrzebować będą wody trochę częściej. Jeśli chodzi o nawożenie, dokonujemy go wiosną i kontynuujemy do lipca. Odpowiednie będą nawozy przeznaczone dla iglaków oraz uniwersalne nawozy mineralne. W okresie od sierpnia do wrześnie można wspomóc żywotniki nawozami jesiennymi, które zawierają mniejszą ilość azotu. W przypadku cięcia tui, pierwszy taki zabieg najlepiej dokonać w rok po zasadzeniu. Sposób jego dokonania uzależniony jest przede wszystkim od odmiany. Nie należy przycinać krzewów tui późną jesienią, gdyż mogą wówczas przemarznąć.
Przesadzanie
Tuje nie lubią, kiedy zmienia się im miejsce, jednak czasami jest to nieuniknione. Należy wówczas przygotować odpowiednio nowy teren – usunąć chwasty, wykopać odpowiedni dół i użyźnić glebę. Dopiero wtedy można dokonać zmiany ich miejsca. Warto pamiętać, by przenosić roślinę wraz z otoczonymi ziemią korzeniami. Przesadzanie tui zalecane jest wczesną wiosną lub jesienią.
Źródło:
Pozdrawiam działkowiczów 😀 ja dopiero dziś zabieram się za sadzenie tui. Mam nadzieje, że nie jest za późno i zdążą się zakorzenić