Jak wybrać grzejnik do salonu, sypialni, łazienki?

Jak wybrać grzejnik do salonu, sypialni, łazienki?

Żebyśmy mogli cieszyć się ciepłem w każdym pomieszczeniu domu, konieczne jest dobranie do nich odpowiednich grzejników. Najważniejsza będzie tutaj przede wszystkim ich moc, która odzwierciedla zapotrzebowanie na ciepło w danym miejscu. Jak więc wybrać grzejnik do salonu, sypialni czy łazienki?

Jak dobrać grzejnik do domu?

Wybór odpowiednich grzejników do domu wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się to na początku wydawać. Należy tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie istotne kwestie, czyli moc grzejnika, a także potrzeby cieplne danego pomieszczenia (poziom izolacji oraz wielkość). Dodatkowo coraz częściej grzejniki nie pełnią już tylko i wyłącznie funkcji praktycznych, a zaczynają być traktowane także jako element aranżacji. Z tego też powodu, przed zakupem warto dobrze się zastanowić, a także rozeznać w dostępnych ofertach. Grzejniki do różnych pomieszczeń dopasujesz w serwisie Homebook, gdzie można znaleźć kaloryfery pokojowe, łazienkowe, a także dekoracyjne.

Jakie są rodzaje grzejników?

Szeroki wybór grzejników sprawia, że można je podzielić biorąc pod uwagę kilka kryteriów jak: materiał (aluminiowe, stalowe, żeliwne), miejsce montażu (ściana, kanałowe, poziome, pionowe, stojące), sposób podłączenia (boczne, dolne, krzyżowe), sposób oddania ciepła (grzejniki konwektorowe, płytowe, członowe), metodę zasilania (wodne, elektryczne, mieszane) czy wygląd zewnętrzny (tradycyjne, dekoracyjne, narożne, kanałowe). Każdy z nich ma nieco inne właściwości, różnią się też między sobą mocą grzania, czyli tym, jak dużo ciepła produkują i ile zużywają przy tym energii.

Jaka moc grzejnika do pomieszczenia?

Wybierając grzejnik powinno się zwrócić uwagę na jego wielkość oraz moc, aby móc dopasować go do potrzeb cieplnych pomieszczenia. To pozwoli na otrzymanie idealnej dla nas temperatury i jednocześnie pozwoli na oszczędność energii cieplnej. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, sposób wentylacji oraz rzecz jasna to, czy dom jest pokryty izolacją termiczną. Gdy interesuje nas ogrzanie pomieszczenia, to właśnie moc będzie dla nas najważniejsza. Natomiast gdy chcemy tylko się dogrzewać, wówczas grzejnik można dobrać także pod względem wyglądu, aby pasował do wystroju wnętrza (dostępne są różne formy, ale nie są aż tak funkcjonalne). Z kolei grzejniki do suszenia powinny być szerokie i posiadać wiele prętów.

Jak dobrać odpowiedni grzejnik do pomieszczenia, by spełniał swoje zadanie, jakim jest ogrzewanie? Trzeba wziąć pod uwagę moc grzejnika i wielkość pomieszczenia. Przyjmuje się, że przy pomieszczeniach dobrze izolowanych wynosi ono 70-100 W/m2, przy średniej izolacji moc grzejnika powinna liczyć 100-150 W/m2, a przy słabej izolacji budynku jest to już 150-200 W/m2.

Jaki grzejnik do jakiego pomieszczenia?

W pokojach takich jak salon czy sypialnia najczęściej wybieramy grzejniki bardziej tradycyjne, choć coraz popularniejsze stają się także te dekoracyjne i ścienne. Grzejniki pokojowe zazwyczaj cechują się dużą wydajnością, jeżeli zaś chodzi o konstrukcję, może być ona różna, biorąc pod uwagę zarówno wielkość pomieszczenia, jak i sposób instalacji. Coraz częściej grzejniki pokojowe, zarówno te w salonach, jak i sypialniach, przemieszczają się spod okien w inne części pomieszczenia.To pozwala na nie tylko na lepsze rozmieszczenie źródła ciepła, ale i ciekawszą aranżację. Zazwyczaj wykorzystywane są do tego grzejniki pionowe.

Najbardziej typowe grzejniki łazienkowe mają konstrukcje drabinkową i właśnie je najczęściej można spotkać. Ten typ grzejników nie tylko spełnia rolę źródła ciepła, ale i jest praktycznym narzędziem do suszenia ręczników czy ubrań. Mogą się różnić między sobą sposobem zasilania, rodzajem powłoki czy wyglądem, który także może być tradycyjny lub dekoracyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *