Panele ogrodzeniowe – rodzaje, właściwości oraz przeznaczenie

Panele ogrodzeniowe – rodzaje, właściwości oraz przeznaczenie

Panele ogrodzeniowe stosuje się najczęściej do ochrony obszarów, na których lokowane są budynki przemysłowe i logistyczne. Ochrania się nimi również wszelkie instytucje o charakterze publicznym, ale też ośrodki sportowe, posiadłości czy magazyny. Zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki swoim parametrom fizycznym. W ostatnim czasie montuje się je również jako ogrodzenia prywatnych posesji czy osiedli mieszkaniowych.

Panele ogrodzeniowe 2d – panele proste

Panele ogrodzeniowe 2d są niezwykle wytrzymałe i trwałe za sprawą pokrywającej ich powłoki lakieru proszkowego. Dzięki temu nie wymagają specjalnej konserwacji. Wykonuje się je z drutów spawanych, odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne. Ponieważ składają się z pionowych i poziomych  elementów nie muszą przecinać je żadne inne formy stabilizujące, dzięki temu nadają się doskonale do ochrony choćby boisk sportowych czy innych obiektów imprez masowych. Ich gładka powierzchnia nie stanowi zagrożenia w przypadku bezpośredniego kontaktu. Panele 2d są sztywne, wytrzymałe, montowane z modułów co dodatkowo zwiększa ich trwałość, dlatego sprawdzają się doskonale jako panele ogrodzeniowe dla firmy. Są ponadto bezpieczne, dzięki czemu znajdują również zastosowanie jako ogrodzenia posesji. Ze względu na drubośc zastosowanych drutów wyróżniamy panele 2d 656 oraz panele 2d 868.

Panele ogrodzeniowe 3d – panele przetłaczane

Panele 3d bazują na podstawowym systemie ogrodzeniowym 2d. Jednak w ślad za zapotrzebowaniem na formy bardziej urozmaicone, lżejsze i tańsze powstał system paneli ogrodzeniowych 3d. Różni się on od swojego poprzednika zamontowanymi prasowanymi poziomymi belkami w kształcie litery „V”. Dzięki temu nastąpiła zmiana estetyki ogrodzenia, która zyskała efekt trójwymiarowości, przezroczystości wizualnej modułów panelowych. Tego rodzaju ogrodzenie niejako wtapia się w krajobraz i zmiękcza kontury paneli. Oprócz tego ogrodzenie nie posiada podwójnych poziomych drutów, przez co jest lżejsze i tańsze w produkcji. Produkuje się je ponadto zwykle z cieńszego drutu. Niższa cena i mniej solidna konstrukcja paneli 3d również odróżnia te ogrodzenia od paneli 2d. Tego typu ogrodzenie wykorzystywane jest do grodzenia domów oraz posesji firmowych.

Cechy wspólne ogrodzeń panelowych

Panele ogrodzeniowe 2d i 3d wyróżnia przede wszystkim łatwy i szybki montaż. Dostępne są w wielu kolorach, gdyż wielu producentów oferuje ich lakierowanie w pełnej palecie kolorów RAL. Ogrodzenia panelowe mogą dodatkowo być ocynkowane, co znacznie zwiększa ich żywotność i wytrzymałość. Kupuje się je w gotowych, przygotowanych do montażu i wygodnych elementach, zwanych przęsłami. Standardowa wysokość paneli waha się od 1,03 do 2,03m, szerokość ok. 2,5m. Uniwersalne przeznaczenia sprawia, że ogrodzenia panelowe mogą być stosowane do grodzenia praktycznie każdego obiektu: boisk, lotnisk, firm, magazynów, parkingów, osiedli czy domów jednorodzinnych. Sztywna konstrukcja i zabezpieczenia antykorozyjne czynią z ogrodzeń panelowych produkty na długie lata.

W poszukiwaniu wytrzymałych i dobrej jakości paneli ogrodzeniowych warto zorientować się w ofercie różnych producentów, gdyż poszczególne produkty mogą różnić parametrami zabezpieczeń oraz wytrzymałości. Przykładowo firma JANMET oferuje panele 2d proste, które w standardzie są ocynkowane ogniowo oraz malowane proszkowo na wybrany kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *