: Trying to access array offset on value of type bool in on line
Notice/home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php105
Zasada działania oczyszczalni biologiczno-chemicznej

Zasada działania oczyszczalni biologiczno-chemicznej

Artykuł partnera.

Wprowadzenie rozporządzenia ministra środowiska z 2014 roku (Dz. U. z 2014 r. poz. 1800) określiło nowe normy dotyczące redukcji fosforanów występujących w ściekach. W związku z nimi powstały więc nowoczesne oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, które są w stanie usuwać nawet do 95% tych substancji. Na czym jednak dokładnie polega ich działanie i jakie są zalety tego typu oczyszczalni ścieków?

Jak zbudowana jest oczyszczalnia biologiczno-chemiczna?

Biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków zbudowane są ze zbiornika, który podzielony jest na pięć komór:

  • denitryfikacyjną, podzieloną dodatkowo na dwie części,
  • nitryfikacyjną, w której zachodzi oczyszczanie tlenowe,
  • osadu wtórnego.

Dodatkowo we wnętrzu zbiornika tego typu oczyszczalni znajdują się także niezbędne urządzenia i instalacje zapewniające prawidłowe oczyszczanie trafiających do niej ścieków.

Jak działa biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków?

Działanie biologiczno-chemicznej oczyszczalni ścieków opiera się przede wszystkim na środkach chemicznych (siarczanie żelaza) wspomagających rozkład ścieków i ich oczyszczanie, które dozowane są w odpowiedniej ilościach za pomocą specjalnych urządzeń.

Trafiające do nich ścieki w pierwszej kolejności znajdują się więc w komorze denitryfikacji, gdzie zachodzi proces oddzielenia tłuszczów oraz części stałych, a także beztlenowe ich oczyszczanie także z fosforanów za pomocą dozowanych preparatów. Powstały w ten sposób osad osiada na dnie komory, a wstępnie oczyszczone ścieki trafiają do komory nitryfikacyjnej. W niej zachodzi natomiast ich oczyszczanie tlenowe. Kolejnym miejscem, do których trafiają ścieki w biologiczno-chemicznych oczyszczalniach jest komora osadu wtórnego, w której pozostałe osady są przepompowywane do pierwszej z komór, a oczyszczone ścieki przepływają do miejsca, w którym jest dozowane powietrze wspomagające ich dalsze oczyszczanie, w wyniku, którego pozostała woda trafia do ostatniej komory, skąd może być odprowadzona.

Zalety oczyszczalni biologiczno-chemicznej

Sprzedawane i montowane przez firmę Eko-Bio biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków cechują się przede wszystkim możliwością zredukowania ilości fosforanów występujących w ściekach.

Oprócz tego ich zaletą jest niemal bezobsługowa praca. Wymagają one bowiem wyłącznie aplikowania preparatu bakteryjnego do muszli sedesowej co 2 tygodnie oraz zamówienia wozu asenizacyjnego co 9 miesięcy, który wywiezie osady ze ścieków wraz ze znajdującymi się w nich fosforanami oraz uzupełnienia w tym samym czasie preparatu chemicznego w dozowniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *