Zasada działania oczyszczalni biologiczno-chemicznej

    Zasada działania oczyszczalni biologiczno-chemicznej

    Artykuł partnera.

    Wprowadzenie rozporządzenia ministra środowiska z 2014 roku (Dz. U. z 2014 r. poz. 1800) określiło nowe normy dotyczące redukcji fosforanów występujących w ściekach. W związku z nimi powstały więc nowoczesne oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, które są w stanie usuwać nawet do 95% tych substancji. Na czym jednak dokładnie polega ich działanie i jakie są zalety tego typu oczyszczalni ścieków?

    Jak zbudowana jest oczyszczalnia biologiczno-chemiczna?

    Biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków zbudowane są ze zbiornika, który podzielony jest na pięć komór:

    • denitryfikacyjną, podzieloną dodatkowo na dwie części,
    • nitryfikacyjną, w której zachodzi oczyszczanie tlenowe,
    • osadu wtórnego.

    Dodatkowo we wnętrzu zbiornika tego typu oczyszczalni znajdują się także niezbędne urządzenia i instalacje zapewniające prawidłowe oczyszczanie trafiających do niej ścieków.

    Jak działa biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków?

    Działanie biologiczno-chemicznej oczyszczalni ścieków opiera się przede wszystkim na środkach chemicznych (siarczanie żelaza) wspomagających rozkład ścieków i ich oczyszczanie, które dozowane są w odpowiedniej ilościach za pomocą specjalnych urządzeń.

    Trafiające do nich ścieki w pierwszej kolejności znajdują się więc w komorze denitryfikacji, gdzie zachodzi proces oddzielenia tłuszczów oraz części stałych, a także beztlenowe ich oczyszczanie także z fosforanów za pomocą dozowanych preparatów. Powstały w ten sposób osad osiada na dnie komory, a wstępnie oczyszczone ścieki trafiają do komory nitryfikacyjnej. W niej zachodzi natomiast ich oczyszczanie tlenowe. Kolejnym miejscem, do których trafiają ścieki w biologiczno-chemicznych oczyszczalniach jest komora osadu wtórnego, w której pozostałe osady są przepompowywane do pierwszej z komór, a oczyszczone ścieki przepływają do miejsca, w którym jest dozowane powietrze wspomagające ich dalsze oczyszczanie, w wyniku, którego pozostała woda trafia do ostatniej komory, skąd może być odprowadzona.

    Zalety oczyszczalni biologiczno-chemicznej

    Sprzedawane i montowane przez firmę Eko-Bio biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków cechują się przede wszystkim możliwością zredukowania ilości fosforanów występujących w ściekach.

    Oprócz tego ich zaletą jest niemal bezobsługowa praca. Wymagają one bowiem wyłącznie aplikowania preparatu bakteryjnego do muszli sedesowej co 2 tygodnie oraz zamówienia wozu asenizacyjnego co 9 miesięcy, który wywiezie osady ze ścieków wraz ze znajdującymi się w nich fosforanami oraz uzupełnienia w tym samym czasie preparatu chemicznego w dozowniku.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *