Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Cebulki kwiatowe – które z nich warto posadzić jesienią?

Cebulki kwiatowe – które z nich warto posadzić jesienią?

Najpiękniejsze ogrody wiosenne nie mogłyby istnieć bez kwiatów cebulkowych. To właśnie one są zwiastunem wiosny, wypełniając ogród feerią barw i zapachów. I jeśli chcemy napawać się ich urokiem, musimy pomyśleć o tym już jesienią. Jakie zatem cebulki kwiatowe warto posadzić jesienią, by obudziły nasz ogród do życia wraz z pierwszymi ciepłymi tygodniami wiosny?

Jesień, jako wstęp do wiosny

W czasie jesieni każdy ogród wymaga sporo pracy od swoich właścicieli. Trzeba go bowiem uporządkować i przygotować do nadchodzącej zimy. Wiele roślin wymaga okrycia lub ścięcia pędów. No i oczywiście jesień to także czas, w którym sadzi się jesienne cebulki kwiatowe. Wbrew pozorom, nie są to rośliny, które będą dekorować ogród jesienny. Ich przeznaczeniem jest rozkwitnięcie na wiosnę.

Tym samym sadzenie cebulek kwiatowych jesienią w ogrodzie jest tak naprawdę zapoczątkowaniem w nich wiosny. I większość ozdobnych roślin cebulkowych, których pięknem chcemy cieszyć się jak najwcześniej, sadzi się jesienią. Wiosenne sadzenie cebulek przeznaczone jest dla roślin, które mają zakwitnąć latem. Wracając do samych cebulek kwitowych, jakie warto posadzić w swoim ogrodzie jesienią? Jest ich wiele, skupmy się zatem na tych najpiękniejszych!

Najpiękniejsze cebulki kwiatowe sadzone jesienią

Wybierając cebulki kwiatowe sadzone jesienią, musimy wyobrazić sobie to, jak chcemy, aby wyglądał nasz ogród wiosenny (a w przypadku niektórych późno kwitnących roślin ogród letni). Bo de facto sadząc cebulkę w październiku czy we wrześniu, przygotowujemy ją najczęściej do wyrośnięcia w marcu, kwietniu lub maju (albo i później). Do najpiękniejszych kwiatów wiosennych, których cebulki kwiatowe warto zasadzić na jesień, zaliczają się przede wszystkim:

  • tulipany
  • narcyzy
  • lilie
  • krokusy
  • przebiśniegi
  • ranniki
  • puszkinie
  • szachownice
  • czosnki ozdobne

Przy czym wybierając stanowisko sadzenia, trzeba zawsze brać pod uwagę wymagania rośliny co do nasłonecznienia czy rodzaju gleby. Warto również w miejscu posadzenia cebulki kwiatowej zaznaczyć, co i gdzie zostało posadzone.

Jesienne cebulki kwiatowe – wrzesień czy październik?

Ważną kwestią przy sadzeniu cebulek kwiatowych jesienią jest odpowiedni termin. Pojęcie jesieni jest bowiem dość szerokie. W ogrodnictwie jednak, a zwłaszcza w sadzeniu roślin cebulkowych, chodzi przede wszystkim o dwa kluczowe miesiące. Są nimi oczywiście wrzesień i październik, czasami końcówka sierpnia lub początek listopada.

Bardzo dobrą informacją jest to, że praktycznie wszystkie cebulki kwiatowe (oprócz zimowita i szafranu), można z powodzeniem sadzić we wrześniu. Niektóre z nich posadzimy także w październiku – zwłaszcza tulipany, krokusy, cebulice, irysy, hiacynty czy piwonie. Przy czym prawdziwy ogrodnik patrzy przede wszystkim na warunki panujące w otoczeniu. Często jest tak, że w różnych regionach czy rejonach termin sadzenia cebulek kwiatowych do gruntu może, a nawet musi, być nieco przesunięty. Tak, aby był dla roślin jak najbardziej odpowiedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *