: Trying to access array offset on value of type bool in on line
Notice/home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php105
Mata grzewcza czy folia – które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Mata grzewcza czy folia – które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Tradycyjne grzejniki powoli zaczynają znikać z kolejnych domów. Ludzie, którzy decydują się na remont mieszkania czy budowę własnego gniazdka od zera, coraz chętniej sięgają po elektryczne ogrzewanie podłogowe. Droga do dobrania najkorzystniejszych rozwiązań jest jednak o wiele dłuższa i bardziej skomplikowana, choć finalnie stanowi stosunkowo prostą w użytkowaniu inwestycję. Folia czy maty grzewcze pod kafelki? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, co wybrać!

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Nikogo nie powinno dziwić, że elektryczne ogrzewanie podłogowe działa przy pomocy energii… elektrycznej! Doskonale sprawdza się zarówno jako główne, jak i dodatkowe źródło ciepła. Ponadto – cały system szybko się nagrzewa, jest prosty w obsłudze, a do tego generuje niskie koszty. Czy można chcieć czegoś więcej?

W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania nie wymaga inwazyjnego montażu (np. rur). System grzewczy nie musi być instalowany w trakcie wznoszenia budynku. Zarówno maty, jak i folie mogą zostać umieszczone bezpośrednio pod panelami/płytkami, co czyni remont szybkim i sprawnym przedsięwzięciem. To nie wszystko! System nie wymaga corocznego serwisowania, dlatego nie musisz martwić się dodatkowymi wydatkami.

Maty grzewcze pod kafelki

Mata grzewcza składa się z siatki z włókna szklanego i systemu przewodów, czyli cienkich drucików, które odpowiadają za wytwarzanie ciepła i równomierne rozłożenie go na całej powierzchni. Montaż zakłada umieszczenie systemu w wylewce lub specjalnej warstwie kleju. Zanim jednak cała posadzka zdąży się nagrzać, temperatura rozkłada się do punktów, co często wskazywane jest jako podstawowa wada tego produktu.

Każda mata posiada odpowiedni sterownik. Dzięki termostatowi z łatwością można dostosować wysokość temperatur w danym pomieszczeniu. Urządzenie jest najczęściej wyposażone jedynie w pokrętło i nie posiada żadnych bardziej zaawansowanych ustawień. Najwyższą funkcjonalność zapewni jednak termostat z czujnikiem podłogowym, który sprzyja skutecznej regulacji ciepła (opcja programowania czasowego).

Folia grzewcza

Folia grzewcza powstaje ze specjalnego tworzywa (PET) o grubości ok. 0,5 mm, w którym zatopione są paski grafitowe i miedziane. Montaż folii jest jeszcze łatwiejszy niż mat, dlatego że opiera się na tzw. systemie suchym. Co to oznacza? Brak konieczności ingerowania w posadzkę – materiał trafia bezpośrednio na wierzchnią warstwę podłogi. Najlepiej sprawdza się pod drewnianymi panelami. Znaczącym utrudnieniem może być jednak brak dowolności w układaniu folii.

Mata czy folia – jak wybrać najkorzystniejszą metodę ogrzewania?

Ogrzewanie elektryczne to atrakcyjne rozwiązanie, które – w porównaniu do tradycyjnych systemów opartych np. na grzejnikach – jest proste w utrzymaniu i tańsze w eksploatacji.

Nie masz pojęcia, na który produkt się zdecydować? Zacznij od przeanalizowania swoich możliwości mieszkalnych i finansowych. Dysponujesz ograniczony budżetem? Wybór jest wówczas prosty – folia jako tańsza alternatywa generuje mniejsze koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Warto jednak podkreślić, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: „które rozwiązanie jest najkorzystniejsze?”. Matę grzewczą pod kafelki najlepiej umieszczać w pomieszczeniach takich jak łazienka, korytarz, kuchnia. Dlaczego? Dysponuje o wiele większą mocą, dzięki czemu efektywnie i szybko dogrzewa najbardziej wymagające powierzchnie.

Oba produkty mają wspólną i bardzo znaczącą wadę, która wpływa na cały proces zakupowy, jak i wygląd przestrzeni. Jeśli masz w swoim mieszkaniu meble stojące bezpośrednio na podłodze, to niestety będziesz musiał zmienić wystrój, albo samą koncepcję na remont. To jeden z częstych błędów popełnianych przy montażu. Ani mata, ani folia nie mogą być umieszczone pod stałą zabudową (w tym m.in. pod wanną czy kabiną prysznicową). Jedyną opcją jest zachowanie odstępu 3 cm od posadzki, dzięki mp. meblom na nóżkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *