Jaką rolę pełni geodeta w trakcie budowy nieruchomości, czyli geodezyjna obsługa inwestycji w praktyce
Na pierwszy rzut oka budowa nieruchomości, kiedy masz odpowiednią ilość pieniędzy, wydaje się bajecznie prosta. Kupujesz grunty. Wynajmujesz architekta i ekipę budowlaną. Stawiasz nieruchomość i gotowe. Gdyby tak to działało, cały proces zająłby maksymalnie dwa miesiące. Niestety, ale po drodze musisz załatwić wiele formalności. W naszym uproszczonym planie budowy zapomnieliśmy o specjaliście, bez którego nie rozpocznie się i nie zakończy żadna budowa. Na różnych etapach budowy będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie geodezji. W tym poradniku dowiesz się, kiedy niezbędna będzie Ci pomoc z zakresu geodezji. Dzięki tej wiedzy sprawnie przebrniesz przez formalności związane z budową. Zapraszamy!
Na jakich etapach budowy niezbędne będą usługi geodezyjne?
Nie będzie przesadą, kiedy powiemy Ci, że w trakcie budowy będziesz musiał konsultować niemal każdy ruch z geodetą uprawnionym. Geodeta jest niezbędny od samego początku budowy. Kupujesz działkę i pierwsze, co robisz, to kontaktujesz się z geodetą. On sprawdzi, czy granice działki się zgadzają, czy nie ma żadnych niedogodności. Jeśli wszystko jest w porządku, to wyznaczy miejsce budowy ogrodzenia. Może Ci się wydawać, że nie jest Ci potrzebna taka obsługa geodezyjna inwestycji. Przecież masz wykaz ewidencji gruntów i doskonale wiesz, jak wygląda Twoja działka. Zamiast bawić się w sprawdzanie kogoś, kto wykonywał kontrolę gruntów ostatnim razem, mógłbyś już rozpocząć pracę. Ale pominięcie tego etapu może dostarczyć Ci sporo problemów.
Może się okazać, że poprzedni geodeci nie poradzili sobie z zadaniem. Nie sprawdzili dokumentacji, a jedynie potwierdzali zdanie uprzednich firm geodezyjnych. Kiedy jednak pominiesz ten etap prac geodezyjnych, bo stwierdzisz, że geodeta przyda się dopiero później, to finalnie możesz postawić nieruchomość na działce sąsiada. Ten może się upomnieć i zgłosić sprawę do sądu. Wtedy nawet Główny Geodeta Kraju Ci nie pomoże. Sąd zarządzi pomiary, a następnie wyburzenie budynków wychodzących poza obszar Twojej działki. Dlatego geodeci są potrzebni już na samym początku budowy. Na kolejnych etapach usługi geodezyjne również są niezbędne.
Ktoś musi wytyczyć miejsce budowy Twojej nieruchomości. Mapę do celów projektowych, która pełni takie zadanie wykonuje geodeta. Kiedy architekt przygotował projekt i wszystkie formalności są załatwione, to na placu budowy pojawia się geodeta, który wskazuje, gdzie ma stanąć budynek. Następnie ma do wykonania jeszcze jedno zadanie w obszarze budowy.
Geodeta musi zaplanować i określić miejsca przyłączy. Polega to na umieszczeniu punktów na mapie oraz dopilnowaniu, żeby ich rzeczywista trasa pokrywała się z tą rozplanowaną. Jeśli wszystko się zgadza, to geodeta przechodzi do ostatniego etapu swojej pracy. Pomiary podwykonawcze to moment, w którym geodeta sprawdza zgodność z dokumentacji z faktycznym wykonaniem zadania.
Wybierz profesjonalne usługi geodezyjne, a przyspieszysz realizację swojej inwestycji
Poznałeś najważniejsze czynności wykonywane przez geodetę na poszczególnych etapach budowy. Ale pamiętaj, że geodezja to szeroka dziedzina i ciężko zawrzeć wszystkie możliwe scenariusze w jednym artykule. Pominęliśmy kwestie rozgraniczenia budynków, co obejmuje wytyczenie granic, czy kilka innych rzeczy. Firma geodezyjna poprowadzi Cię przez każdy etap swojej pracy. Dobry geodeta ma odpowiednie uprawnienia, gwarantuje pełen profesjonalizm i duże doświadczenie, dzięki czemu sprawnie realizuje kolejne czynności. Przy wyborze geodety uwzględnij wymienione rzeczy, a wybierzesz specjalistę, który przyspieszy budowę.