Piękno i estetyka w architekturze: na jaką elewację postawić, aby Twój dom przyciągał uwagę?

Piękno i estetyka w architekturze: na jaką elewację postawić, aby Twój dom przyciągał uwagę?

Artykuł partnera.

Bryła domu, jego wielkość, otoczenie oraz specyfika ukształtowania terenu. To wszystko ma wpływ na wygląd strefy zewnętrznej i tworzy jej charakter. Jeśli zależy Ci na tym, by elewacja domu była praktyczna, modna, a zarazem dopasowana do elementów architektury ją otaczających koniecznie wybierz coś, co zwraca uwagę, zachwyca jakością i trwałością.

Elewacja, która zwraca uwagę – czy kolor ma znaczenie?

Kolor elewacji jest bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia praktycznego, codziennego użytkowania oraz zabrudzeń, które mogą pojawić się na zewnętrznych ścianach budynku. Kolorystyka elewacji znacznie wpływa na efekt wizualny i powinna być spójna zarówno ze stylem budynku, kolorem prowadzącej do niego ścieżki (materiał do jej wykonania znajdziesz na stronie https://klink.pl/blog/sciezki-nawierzchnie-ogrodowa.html), jak i elementami stolarki. Nie bez znaczenia jest otoczenie i plan zagospodarowania przestrzennego, które mogą determinować styl elewacji, jaka powinna być wykonana w danej okolicy. Kolor elewacji powinien pasować do barwy porycia dachowego, spajać kolorystykę okien i drzwi z kolorem podbitki, dachu oraz ogrodzenia działki. Dla przestrzeni, utrzymanych w ponadczasowej, klasycznej stylistyce świetnie pasują ciepłe odcienie żółtego, beże, jasne brązy oraz zieleń. Nowoczesne budynku często przybierają barwę szarości, antracytu, kremu i bieli. Całość wyróżniają i dopełniają detale, zdobiące elewacje oraz struktura tynku.

Kamień elewacyjny zewnętrzny

Materiały, które podkreślają piękno elewacji budynku

Wysokiej jakości kamień elewacyjny zewnętrzny może tworzyć efekt zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej aranżacji strefy zewnętrznej. Wykonanie elementów zdobiących ściany zewnętrzne lub obłożenie kamieniem całości elewacji to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi unikalnością. Duży wybór wybarwień, wielkości, rodzajów i struktur kamienia dekoracyjnego sprawia, że łatwo jest wyróżnić swój styl i dopasować aranżację elewacji do specyfiki okolicy. Wraz z kamieniem dobrym sposobem na wyróżnienie elewacji swojego domu jest zastosowanie betonu architektonicznego lub cegły, które nadadzą ścianom typowo industrialnego charakteru. O ile kamień elewacyjny jest uniwersalnie pasującą dekoracją, odpowiednia zarówno dla budynków w mieście, jak i poza miastem, o tyle cegła i beton zdecydowanie lepiej pasują na elewację miejskich budowli. Efekt będzie jeszcze bardziej zaciekawiający, jeśli podkreślisz piękno elewacji gustownym oświetleniem. Szczególnie sprawdza się podświetlenie od strony podbitki, z gruntu lub montowane na ścianach kinkiety.

Kamień elewacyjny zewnętrzny

Kamień elewacyjny – czy to ponadczasowe rozwiązanie?

Elewacja, która się wyróżnia i przyciąga uwagę powinna pięknie prezentować się o każdej porze roku oraz być odporna na zniszczenie wskutek działania czynników atmosferycznych. Efektowne elementy aranżacji, takie jak kamień elewacyjny spełnią swoją funkcję zarówno latem jak i zimą. W zależności od specyfiki wybranego produktu można osiągnąć efekt klasyczny lub nowoczesny, który podkreśla i wzmocnią elementy aranżacji ogrodu, takie jak palisada granitowa. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się na pochyłej działce, gdzie estetyczny wygląd elewacji będzie zależał od pięknego zagospodarowania ogrodu. Pamiętaj, sama elewacja to tylko część ogólnego efektu wizualnego strefy zewnętrznej. Jest bardzo istotna i jako pierwsza przyciąga uwagę, jednak aby wyglądała dobrze, warto zadbać o pozostałe elementy, tworzące całość. Spójnie, stylowo, odpowiednio do otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *