Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Blaty kuchenne granitowe – co należy wiedzieć o ich użytkowaniu?

Blaty kuchenne granitowe – co należy wiedzieć o ich użytkowaniu?

Blaty granitowe cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Kolejne pokolenia użytkowników doceniają je za ponadczasowy wygląd pasujący do różnych stylów, łatwość w pielęgnacji oraz szerokie możliwości użytkowe. Blaty kuchenne granitowe są trwałe, solidne i piękne, co sprawia, że zdecydowanie warto rozważyć ich zakup. Zanim jednak złożymy zamówienie w profesjonalnej firmie kamieniarskiej, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo obchodzić się z granitowymi powierzchniami roboczymi.

Granit w kuchni – czego możemy się po nim spodziewać?

Granit jest naturalną skałą magmowo-głębinową o budowie jawnokrystalicznej. Jest od wieków wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym. Kojarzy się z solidnością i wysoką wytrzymałością, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, powstawanie rys oraz odbarwienia pod wpływem wody i substancji znajdujących się w produktach chemicznych. Doskonałe właściwości użytkowe gwarantuje mu impregnacja, którą zaleca się przeprowadzać raz w roku. Blaty kuchenne granitowe są także odporne na wysokie temperatury, co pozwala na ustawianie na ich powierzchni gorących naczyń i garnków bez podkładek.

Bardzo cenioną w kuchni właściwością granitu jest także brak innych niż naturalne związków chemicznych, co pozwala na przygotowanie na nim posiłków – możemy rozbijać mięso, kroić warzywa i owoce bezpośrednio na blatach. Unikalne właściwości utrudniające namnażanie się bakterii sprawiają ponadto, że korzystanie z grantowej powierzchni roboczej jest w pełni bezpieczne dla zdrowia całej rodziny. Co ważne, blaty kuchenne granitowe charakteryzują się także niską nasiąkliwością i nie są podatne na odbarwienia pod wpływem kwasów – możemy więc kroić na nich owoce cytrusowe, przygotowywać potrawy na bazie octu czy rozlewać wino do kieliszków.

Owoce na graniotowym blacie kuchennym.

Jak dbać o blaty kuchenne granitowe, aby zachowały swój atrakcyjny wygląd?

Sama pielęgnacja blatów kuchennych z granitu jest bardzo prosta i mało wymagająca. Zaleca się, aby ścierać zabrudzenia od razu po ich pojawieniu się za pomocą delikatnej, miękkiej ściereczki. Nie musimy stosować żadnych środków chemicznych – w większości przypadków wystarczy umyć powierzchnię roboczą czystą wodą. Trudniejsze do usunięcia plamy bez problemu wyeliminujemy natomiast za pomocą delikatnego detergentu. Raz w tygodniu warto zdjąć z blatów sprzęt kuchenny i akcesoria oraz oczyścić ją z okruszków, kurzu i innych zabrudzeń.

Bardzo istotną kwestię w dbaniu o blaty kuchenne granitowe stanowi ich impregnacja. Zamawiając powierzchnię roboczą w profesjonalnej firmie kamieniarskiej otrzymamy już zaimpregnowane blaty, które będziemy mogli normalnie użytkować. Należy jednak pamiętać, że na jednym zabiegu nie można poprzestać zwłaszcza, jeśli zależy nam na niezmienionym wyglądzie blatów przez cały okres ich użytkowania. Blaty granitowe nie wymagają tak częstej impregnacji, jak chociażby ich marmurowe odpowiedniki, jednak mimo wszystko warto ten zabieg przeprowadzić raz do roku, aby zyskać pewność, że powierzchnia robocza utrzyma odporność na zabrudzenia na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *