Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Palenie w kominku a smog. Jak palić w kominku, by nie zatruwać powietrza?

Palenie w kominku a smog. Jak palić w kominku, by nie zatruwać powietrza?

Smog to tzw. pył zawieszony, utrzymujące się w powietrzu drobne cząsteczki, wśród których znajdują się niebezpieczne dla zdrowia człowieka związki, szczególnie węglowodory aromatyczne. Główną przyczyną powstawania smogu jest niewłaściwe spalanie paliw w nieodpowiednich urządzeniach grzewczych. Palenie w kominku może być ekologiczne pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniego drewna, prawidłowo przeprowadzimy proces spalania i zrobimy to w nowoczesnym kominku o właściwej konstrukcji.

Jakim drewnem palić w kominku?

Drewno może być ekonomicznym i ekologicznym paliwem, pod warunkiem, że dobrze je wybierzemy i będziemy potrafili się z nim obchodzić. Pod względem opałowym najlepsze jest drewno o dużej gęstości, twarde i ciężkie, które spala się powoli i emituje dużą ilość ciepła. Na co zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać opał do kominka?

Drewno do palenia w kominku powinno być:

  • sezonowane, najlepiej przez około 2-3 lata,
  • prawidłowo wysuszone do 15-20% wilgotności,
  • odpowiednio rozłupane na polana o średnicy około 10-12 cm i wadze do 1,5 kg,
  • z drzew liściastych – zawierają dużo mniej żywic niż drewno z drzew iglastych.

Najważniejszym z wymienionych parametrów drewna opałowego jest jego wilgotność, to od niej zależy kaloryczność drewna. Przeciętna wartość opałowa, jaką przyjmuje się dla dobrze wysuszonego drewna, to 4,0-4,9 kWh/kg, a dla mokrego 2,8 kWh/kg. Palenie mokrym drewnem nie tylko przyczynia się do większej emisji spalin do środowiska, ale też zupełnie się nie opłaca!

Palenie w kominku od góry – prawidłowy sposób spalania drewna

Oprócz odpowiedniego drewna opałowego, ważny jest też sposób rozpalania ognia w kominku. Palenie w kominku od góry pozwala efektywnie i czysto rozpalać ogień, bez wpływu na jakość powietrza. Zastosowanie tej techniki sprawia, że ilość dymu z komina jest minimalna. Jak palić w kominku, aby emitować jak najmniej dymu? Oto kilka zasad:

  • przy pierwszym rozpaleniu włożyć około 4 kg stosunkowo drobnego drewna, które pozwoli wytworzyć odpowiednią ilość żaru do zainicjowania ponownego procesu spalania,
  • ułożyć drewno w „studnię” – od najgrubszych polan u dołu, do coraz cieńszych i miękkich na górze (np. z drewna brzozowego),
  • do rozpalania używać podpałki do kominka, a nie gazet,
  • umiejętnie regulować dopływ powietrza – manualnie lub automatycznie (w zależności od modelu posiadanego kominka),
  • kolejne porcje drewna dokładać po 10-20 minutach od wytworzenia żaru – pozwala to na niemal natychmiastowe rozpalenie nawet sporych polan drewna i zainicjowanie zjawiska odgazowania, które następuje w wyniku podgrzania drewna.

Jaki kominek wybrać, by nie szkodzić środowisku?

Do prawidłowego spalenia drewna potrzebna jest odpowiednia temperatura i czas spalania, dlatego bardzo ważna jest konstrukcja urządzenia. Budowa kominka powinna zapewnić wysoką temperaturę spalania oraz odpowiedni dopływ powietrza. Prawidłowo zbudowany wkład kominkowy posiada zamkniętą komorę spalania, doprowadzanie powietrza z zewnątrz, odpowiedni nawiew powietrza pierwotnego i wtórnego.

Parametry wkładów kominkowych, które wpływają na bardziej efektywne spalanie drewna:

  • palenisko wykonane z wysoce ognioodpornych materiałów, które zapewniają osiąganie i utrzymywanie wysokiej temperatury,
  • dodatkowe wloty powietrza do komory spalania, aby zapewnić dużo tlenu do intensywnego palenia,
  • deflektory lub zawirowacze spalin, które zapobiegają szybkiemu ulatywaniu spalin do komina, a pozwalają na ich dopalanie się i obniżenienie zawartości szkodliwych cząstek.

Nowoczesne wkłady kominkowe, np. kominki z płaszczem wodnym marki Defro Home, od dawna spełniają wyśrubowane kryteria Ecodesignu (Ekoprojektu). Co to oznacza? Ecodesign to dyrektywa Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE odnosząca się do urządzeń grzewczych – kominków oraz kotłów grzewczych – mająca na celu polepszenie stanu powietrza przez zwiększenie ich efektywności energetycznej i zmniejszenie ilości emitowanych przez nie zanieczyszczeń. Chociaż ostatecznie Ekoprojekt ma obowiązywać od 1 stycznia 2022, już teraz warto wybierać produkty spełniające te wymogi.

Planujesz zakup nowoczesnego kominka? Poznaj ofertę Defro Home. Wejdź na stronę: https://www.defrohome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *