
Przedwczesny poród
Z każdym, zbliżającym się do wyznaczonej daty narodzin dziecka dniem, organizm kobiety przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Większość z odczuwanych wówczas skurczy, nazywanych „skurczami Braxtona-Hicksa”, jest czymś naturalnym. Jednak u części kobiet wystąpić mogą skurcze związane z przedterminowym porodem. Traktować je należy znacznie poważniej.
Istotny problem
Występowanie przedwczesnego porodu stanowi spore wyzwanie dla dzisiejszego położnictwa. Mimo nieustającego rozwoju opieki prenatalnej, problem przedwczesnego porodu pozostaje od kilku lat na tym samym poziomie. Wszelkie działania związane z tą patologią są bardzo trudne. Nie ma jednej drogi, którą podążając udałoby się całkowicie wyeliminować ten problem. Jedną z najskuteczniejszych form postępowania wydaje się być promocja zdrowia, a także profilaktyka – głównie w kwestii prozdrowotnego stylu życia.
Przyczyny przedwczesnego porodu
Do najczęstszych przyczyn przedwczesnych ukończenia ciąży zalicza się:
stres;
zakażenia i stany zapalne;
krwawienia wewnątrzmaciczne;
przedwczesne pękniecie błon płodowych;
nadmierne rozciągnięcie mięśnia macicy;
poród przedwczesny w poprzedniej ciąży;
zapłodnienie pozaustrojowe;
używki;
choroby wikłające przebieg ciąży.
Niestety przyczyn przedwczesnego porodu jest więcej, a ich ilość nieustannie rośnie.
Konsekwencje zdrowotne dla dziecka
Jedną z konsekwencji zdrowotnych wcześniactwa jest zespół zaburzeń oddychania, który występuje u większości dzieci przedwcześnie urodzonych. Inną chorobą jest dysplazja oskrzelowo-płucna. Jest ona skutkiem niedojrzałości płuc wcześniaka oraz koniecznością stosowania wentylacji mechanicznej. Bezdech wcześniaczy jest z kolei zatrzymaniem oddechu dziecka na okres ponad 20 sekund, który połączony jest ze spadkiem uderzeń serca poniżej 100 na minutę i jest kolejnym skutkiem przedwczesnego porodu. Poza tymi zdrowotnymi konsekwencjami wystąpić może także niedokrwistość wcześniaków. Związana jest ona z niewystarczającymi zapasami żelaza w organizmie dziecka.
Coraz więcej możliwości ratowania
Na szczęście możliwości ratowania wcześniaków są coraz większe. Okres, którego brakuje wcześniakowi do osiągnięcia niemowlęcej dojrzałości jest zastępowany inkubatorem i rożnymi urządzeniami technicznymi, które są w stanie zastąpić płuca, a także monitorują ciśnienie krwi i akcje serca. To wszystko pozwala reagować w tym najbardziej zagrożonym momencie. Oprócz monitoringu podejmowanych jest szereg innych działań, jak chociażby wentylacja, czyli oddychanie wcześniaka z pomocą coraz mniej inwazyjnych urządzeń.
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wcześniaki mają utrudniony start w dzieciństwo. Jednak kompleksowa i właściwa opieka w większości przypadków pozwala na wyrównanie wszelkich, wynikających z wcześniactwa, różnic rozwojowych.
Wcześniaczek wydaje się taki kruchy, że aż strach wziąć go na ręce