Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Odkażająca kora dębu

Odkażająca kora dębu

Dąb jest potężnym drzewem, którego symbolika wiąże się z siłą, trwałością, szlachetnością i długowiecznością. Jest to rozłożyste drzewo występujące na terenie całego kraju w naturalnych lasach – dąbrowach, a także jest bardzo często sadzony w parkach, na działkach oraz przydomowych posesjach.

Różnorodność gatunków

Dąb w zależności od gatunku, ma odmiennie ukształtowane liście, innej grubości i barwy korę oraz różnego rodzaju żołędzie. Znanych jest około 200 gatunków dębu. W Polsce najczęściej spotykanymi są:

  • dąb szypułkowy;

  • dąb bezszypułkowy;

  • dąb czerwony.

Oraz trochę rzadziej występujące w naszych arboretach lub parkach:

  • dąb błotny;

  • dąb omszony;

  • dąb burgundzki;

  • dąb wielkolistny.

drzewo

Niezwykle wartościowa kora

Istotne znaczenie w fitoterapii ma kora dębu. Zbiera się ją wiosną – w marcu oraz kwietniu – z młodych, gładkich, trzy do pięcioletnich gałęzi. Srebrzystoszarą lub szarobrunatną korę zdejmuje się poprzez odpowiednie nacięcie lub w wyniku strugania odciętych już gałązek. Następnie suszy się ją na słońcu lub w powietrznej suszarni w temperaturze około 50°C.

Wyciąg z kory

Kora dębu zawiera znaczną ilość garbników, które mają właściwości ściągające oraz fitoncydów hamujących rozwój grzybów, wirusów i bakterii. Wyciągi z kory stosowane są głównie w nieżytach żołądka i jelit oraz wspomagają leczenie stanów zapalnych gardła i jamy ustnej.

Odwar

Niezwykle doceniany jest odwar z kory dębu. Łyżeczkę rozdrobnionego surowca zalewa się szklanką wody, a następnie doprowadza do wrzenia. Całość gotuje się od 5 do 30 minut, po czym odstawia na kolejne 20-30, aby w następnej kolejności wszystko przecedzić. Pod koniec gotowania można dodać 50 ml 40-60% alkoholu w celu polepszenia ekstrakcji. Jeśli dodany zostanie alkohol, warto po gotowaniu zostawić całość pod przykryciem na około 40 minut. Odwar pije się 2-4 razy dziennie w ilości 100-200 ml. Wszystko oczywiście w zależności od potrzeb i rodzaju dolegliwości.

Silny jak dąb

Dąb od dawien dawna traktowany był majestatycznie i symbolizował siłę oraz długowieczność. Jest drzewem niezwykle odpornym na zmienne warunki pogodowe, co niewątpliwie zawdzięcza swojej posturze, strukturze i cennym właściwościom. Poza zastosowaniem wspomagającym leczenie, dąb wykorzystywany jest jako roślina ozdobna, a stosunkowo twarde i ciężkie drewno dębu znajduje zastosowanie w meblarstwie. Z kolei owoce dębu – żołędzie – stanowiły kiedyś bardzo cenną karmę dla trzody chlewnej.

1 thought on “Odkażająca kora dębu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *