Blacha trapezowa na dach i nie tylko – charakterystyka i zastosowanie

    Blacha trapezowa na dach i nie tylko – charakterystyka i zastosowanie

    Dach może być pokryty różnymi typami materiałów. Wśród nich znajduje się także blacha trapezowa. Co warto wiedzieć na jej temat?

    Blachy to materiały powstające z cienko rozwałkowanego metalu. Są one używane w różnych obszarach przemysłu, w tym także w budownictwie. W branży budowlanej najczęściej wykorzystywana jest blacha trapezowa, która ma charakterystyczną konstrukcję.

    Czym jest blacha trapezowa?

    Materiał jak blacha trapezowa jest rodzajem blachy, która charakteryzuje się falą o kształcie figury geometrycznej jak trapez. Określana jest ona przez to także jako blacha falista, natomiast jej profil nie jest łukowaty, lecz kanciasty.

    W sprzedaży można znaleźć różne warianty blachy trapezowej, które różnią się pomiędzy sobą pod względem wysokości fali oraz jej szerokości, co wpływa także na właściwości materiału.

    Do wykonania blachy trapezowej stosowane są różnego rodzaju blachy. Najczęściej stosowane są blachy z ocynkowanej stali – zastosowanie techniki ocynkowania powoduje, że blacha jest odporna na korodowanie. Spotykana jest także blacha trapezowa wykonana z aluminium.

    Blachy trapezowe są materiałami łatwo dostępnymi. Gdy potrzebna jest blacha trapezowa Warszawa to jedno z licznych miast, gdzie można zakupić ją w wielu sklepach.

    Rodzaje blachy trapezowej

    Pod względem swoich parametrów blacha trapezowa może być podzielona na różne kategorie. Jakie rodzaje blach są dostępne w sprzedaży?

    Najczęściej blachy dzielone są różne kategorie pod kątem ich profilu. Gdy blacha ma niski profil, jest ona przeznaczona przede wszystkim na ściany oraz na dachy. W tym przypadku używana jest blacha typu T6 – T60.

    Wyższe profile blach trapezowych oznakowane są za pomocą symbol jak T50 – T200, ale stosowane są także warianty oznakowane jako T2000. Tego typu blachy wykorzystywane są w przypadku konstrukcji o znacznie większej rozpiętości, dlatego też stosuje się wtedy blachy o dużej sztywności.

    W przypadku budownictwa jednorodzinnego najczęściej używane są blachy typu T18, które łączą w sobie wysoką wytrzymałość wraz z lekkością.

    Blacha trapezowa – zastosowanie

    Ze względu na swoje szerokie zastosowanie blacha trapezowa wykorzystywana jest obecnie w wielu typach konstrukcji – tych przeznaczonych do użytku indywidualnego oraz w konstrukcjach przemysłowych, komercyjnych.

    Najczęściej blacha trapezowa wykorzystywana jest do wykonania konstrukcji jak:

    • pokrycia dachowe
    • elewacje budynków
    • wiaty
    • garaże
    • hale przemysłowe
    • obiekty handlowe i usługowe

    Szeroka gama typów blachy trapezowej pozwala na jej indywidualne dobranie do konkretnego przeznaczenia, dlatego też można dopasować ją pod kątem jej profilu czy też jej wykonania.

    Im konstrukcja ma być bardziej sztywna, tym większy musi być profil blachy trapezowej. Właśnie dlatego w przypadku obiektów jak hale używane są blachy o wysokim profilu. Z kolei w przypadku mniejszych budynków stosowane są blachy trapezowe o niższych profilach.

    Warto też wskazać, że blacha trapezowa występuje także jako blacha warstwowa, która może być uzupełniona o dodatkowe warstwy, na przykład termoizolację. Tego typu blacha jest używana głównie w celu wykonania elewacji budynków, ponieważ może ona wtedy zastąpić również warstwę materiału dociepleniowego.

    Oczywiście, blacha trapezowa jest dostępna także w zróżnicowanych kolorach, co oznacza, że można dostosować ją pod kątem jej estetyki do danego zastosowania, na przykład do architektury budynku.

    Gdzie kupować blachę trapezową?

    Gdy potrzebna jest blacha trapezowa Warszawa jest jednym z miast, w którym można zakupić tego typu materiał budowlany.

    Szeroka gama blach trapezowych dostępna jest w różnych sklepach budowlanych, w składach budowlanych, a także w sklepach prowadzonych przez firmy dekarskie. Osobom, które chciałyby zakupić materiał jak blacha trapezowa Warszawa może zaoferować dostęp o licznych dostawców, którzy oferują blachy polskiej i zagranicznej produkcji.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *