Zalety i wady dachów kopertowych

Zalety i wady dachów kopertowych

Najczęściej wybieranym rodzajem dachu na powstających  jednokondygnacyjnych domach  jest dach kopertowy, zwany także popularnie czterospadowym. Jest to charakterystyczny i bardzo zgrabny kształt dachu. Patrząc na niego z góry, kształtem przypomina kopertę. Dach kopertowy najlepiej wygląda na budynkach, których bryła ma konstrukcję kwadratu lub prostokąta. Taki rodzaju dachu ma zdecydowaną przewagę nad płaskim czy dwuspadowym – ma stabilniejszą konstrukcję, przez co jest bezpieczniejszy.

Dlaczego warto wybrać dach kopertowy?

Dach kopertowy dzięki swoim uwarunkowaniom pozwala uniknąć dwóch szczytów. Więźba składa się ze skośnych połaci – dwóch trójkątnych i dwóch w kształcie trapezu, a konstrukcja opiera się na kalenicy. Najpopularniejszą konstrukcją w takim dachu jest płatwiowo-kleszczowa, z pokryciem dachówką, gontem i wiórami drewnianymi. Im mniejsze elementy dachu zostaną wybrane do jego wykończenia, tym mniejsze będą straty wykorzystanego materiału. Dach kopertowy okaże się praktyczny w dużych budynkach parterowych, w których poddasze nie pełni roli mieszkalnej a jedynie praktyczny strych lub schowek.

Jakie są zalety dachu kopertowego?

Mówiąc o zaletach dachów kopertowych należy podkreślić wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych – są odporne na silne wiatry. W przeciwieństwie do dachów prostych, po dachu kopertowym swobodnie spływa deszcz i śnieg, co minimalizuje ryzyko zalania lub przeciążenia. Sztywna konstrukcja pozwala cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa. Wśród zalet dachów tego rodzaju warto też wspomnieć o walorach wizualnych – jest to po prostu ładna konstrukcja, która wizualnie powiększa budynek. Powierzchnia dachu kopertowego nie jest także burzona kalenicą na żadnej połaci. Wskazanym jest także nadmienienie o zalecie ekologicznej dachu kopertowego – z powodzeniem można na nim montować słoneczne kolektory dachowe.

Czy dach kopertowy posiada wady?

O ile dach kopertowy optycznie zdaje się powiększać bryłę budynku, o tyle we wnętrzu zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza. Skosy dachu nie pozostawiają dużo miejsca na funkcjonalne zagospodarowanie powierzchni strychu. Ponieważ dachy kopertowe zajmują dużo przestrzeni, pokrycie go wymaga wykorzystania większej ilości materiałów, jak i wydłuża czas wykonania. Większe koszty pochłoną także okna, których trzeba wstawić więcej, by poddasze było widne i spełniało funkcje użytkowe. Dlatego decyzję o funkcjach poddasza warto podjąć przed dokonaniem wyboru i kształtu dachu.Dachy kopertowe mogą sprawiać także trudności przy ich ocieplaniu – izolacja z wełny mineralnej będzie skomplikowana, dlatego lepiej nie szukać alternatyw i wybrać piankę poliuretanową, nakładaną metodą natryskową.

O czym należy pamiętać, podejmując decyzję o dachu kopertowym?

Dachy kopertowe stosuje się w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym, spotkać je także można na budynkach w stylu dworkowym – po rozmieszczeniu lukarn dachowych albo okien połaciowych. Dach kopertowy bardzo ładnie wygląda także na garażach, altanach i zewnętrznych pomieszczeniach gospodarczych, ponieważ nadaje im sznytu i proporcji.

Pamiętajmy, że nie wszędzie możemy postawić taki dach, który się nam podoba. Decyzję o tym, czy dach kopertowy może otulać budowę naszego domu, podejmuje dział miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, pracujący na wynikach i planach uwarunkowań krajobrazowych i historyczny. Takie uwarunkowania określają nie tylko rodzaj i kształt dachu, jaki można zbudować, ale też decyzję o posiadaniu lub nieposiadaniu poddasza użytkowego. To ważna informacja, gdybyśmy w przyszłości chcieli remontować i podnosić dach kopertowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *