Wieloletnie kwiaty wiosenne w ogrodzie

Wieloletnie kwiaty wiosenne w ogrodzie

Wiosna to bardzo przyjemna pora roku. Zazwyczaj w ogrodzie kojarzy się nam ona z ogromem prac jakie trzeba wykonać przed nadejściem cieplejszych dni. Jednak już o tej porze roku zaczynają kwitnąć rośliny, które osłodzą nam przebywanie w nim już od samego początku.

Kwitnące trawniki

Wiosną trawniki w ogrodach nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Dla zmiany takie stanu rzeczy warto posadzić jesienią cebulki krokusów. Dzięki temu wczesną wiosną nasz trawnik będzie wyglądał jak górska łąka, z pięknie kwitnącymi krokusami. Zanim my wjedziemy nań z kosiarką, kwiaty już dawno przekwitną. Zaletą ich jest to, że są wieloletnie i z czasem będzie ich kwitło więcej.

Stokrotki na trawniku
pixabay.com

Odpoczynek wśród stokrotek

Jeśli jednak chcemy mieć efekt kwitnącego trawnika, to pozostaje nam wysiać w nim nasiona stokrotek. Koszenie warto wtedy ustawić na najwyższy poziom, aby cieszyć się praktycznie od wiosny do jesieni uroczymi kwiatkami stokrotek. Dodatkowo co roku będziemy cieszyć się kwiatami, gdyż podczas koszenia stokrotki same rozsiewają się po naszym trawniku. Nie możemy tylko używać herbicydów na chwasty dwuliścienne, gdyż wtedy usuniemy również stokrotki.

Kwitnące zagajniki

Pod drzewami także można stworzyć wiosenne kobierce kwiatów, które wyglądają o wiele ciekawiej niż wyschnięte źdźbła traw. W każdym razie nie musimy wtedy usuwać spod nich opadniętych liści, gdyż tworząc naturalną ściółkę wzbogacają ziemię w składniki mineralne. Dzięki okrywie z liści, byliny nie będą wymarzać podczas mroźnych zim.

Niebiesko – żółty duet

Pod drzewami latem jest dużo cienia, dlatego tylko nieliczne gatunki znajdą tam swoje miejsce do życia. Niezawodna jest w takim wypadku jest miodunka pstra, której kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie na równi z krokusami. Wśród jej niebiesko różowych kwiatów ładnie będą się prezentować kępy pierwiosnka lekarskiego. Jego żółte kwiaty w kształcie dzwonków widoczne są z daleka. Poza tym obie rośliny mają zastosowanie w ziołolecznictwie.

Niezastąpione cebule

Duże grono roślin cebulowych swoje kwiaty wydaje właśnie na wiosnę. Warto się przyjrzeć odmianom tulipanów, żonkili czy narcyzów, można przy ich udziale stworzyć przepiękną wiosenną rabatę. W niewielkich i pustych przestrzeniach swoje miejsce znajdą przebiśniegi czy cebulice.

Bratkowe szaleństwo

Już wiosną do kupienia na targach mamy śliczne kwiaty bratków. Dobrym pomysłem jest sadzić je w kępach, wtedy ładnie się eksponują na tle zielonych roślin. Te wdzięczne kwiatki będą ozdabiały nasz ogród do końca lata praktycznie. Można je z powodzeniem sadzić także w skrzynkach. Za to wieloletnim podobnym do bratka kwiatem jest fiołek ogrodowy.

Kwiaty w większym wydaniu

Jeśli mamy w ogrodzie dużo miejsca to możemy posadzić sobie drzewa oraz krzewy, które kwitną wiosną. W dużym ogrodzie będzie się pięknie prezentować magnolia gwiaździsta. Jej ogromne kwiaty w kolorze bieli pojawiają się przed liśćmi na roślinie, a całości kompozycji uzupełnia przepiękny zapach kwiatów.

Kwitnąca na żółto forsycja
pixabay.com

Złociste forsycje

Żółto kwitnące krzewy forsycji widać w ogrodzie z daleka. Można z nich tworzyć piękne żywopłoty oraz sadzić jako solitery. Aby mieć co roku kwitnące krzewy należy je przycinać. Zabieg ten wykonuje się tuż po kwitnieniu.

Rajskie kwiaty czy owoce?

Rajska jabłoń ma piękne malutkie owoce. Wcześniej jednak pojawiają się kwiaty. To dla tych obsypanych kwieciem gałęzi sadzi się te drzewka. Jesienią ozdobą są malutkie owoce przebarwiające się na kolor czerwony. Są one bardzo cenne do ogrodów i parków. Wiosną ich widok jest naprawdę przepiękny.

Ośnieżone kule kalin

Już u progu lata kiedy nam w ogrodzie przekwitają cebulowe rośliny możemy się do woli zachwycać pięknymi kwiatostanami. Oprócz nich piękne białe kwiaty ma także jaśminowiec wonny czy krzewuszka cudowna.

Azalie niezawodne do cienia

Natomiast w cienistych miejscach niezawodna będzie każda praktycznie odmiana azali. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pontyjska, której kwiaty wydzielają przepiękny zapach. Warto sadzić ja w półcieniu i na niewielkim wzniesieniu terenu. Wtedy zapach rozpływa się wokół na kilka metrów.

Chcąc mieć ogród kwitnący od wiosny do jesieni warto poświęcić chwilę czasu na narysowanie planu ogrodu, aby kwiaty były w nim przez cały praktycznie czas. Dobierając kwiaty warto je rozplanowywać pod kątem ich wymagań. Lepiej się one nie tylko w takich miejscach rosną i czują, a także dobrze w nich wyglądają.

Źródła:

  • Katalog roślin, praca zbiorowa, Warszawa 2016
  • Wielka księga ogrodnika i działkowca, praca zbiorowa, Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *