TOP 10 najlepszych roślin na żywopłot

TOP 10 najlepszych roślin na żywopłot

Któż nie chciałby posiadać w swoim ogrodzie prywatnej wersji ogrodów wersalskich, chociażby w wersji mini, gdzie sztuka hodowli żywopłotów osiągnęła poziom zdecydowanie mistrzowski? Wbrew pozorom, przy odrobinie wiedzy oraz inwencji twórczej, można przynajmniej spróbować zbliżyć się do ideału. A jeśli się nie chce bądź brakuje czasu, to też nic nie szkodzi. Ideał zadba sam o siebie, trzeba tylko wybrać odpowiednie rośliny i posadzić. No właśnie wybrać, ale co? Przyjrzyjmy się razem, co oferuje przyroda.

Cyprysik

Tutaj uwaga, Cyprysik występuje w licznych odmianach, różniących się od siebie barwami i kształtami. Dokonując zakupu, należy zdecydować się na jedną, konkretną po to, by uniknąć sytuacji, w której nasz żywopłot będzie sprawiał wrażenie połatanego.

Roślina wręcz idealnie nadaje się jako ogrodzenie z uwagi na swoją gęstość, cztery sztuki posadzone na długości jednego metra stanowić będą zaporę nie do przebycia. Wiecznie zielona, zniesie każdą wenę artystyczną w zakresie przycinania, gdyż ewentualne błędy szybko zostaną pokryte nowymi odrostami. Nie straszne jej żadne warunki pogodowe, przy czy trzeba pamiętać o zapewnieniu Cyprysikowi stałej wilgoci. Zdecydowanie numer jeden na naszej liście.

Buk czerwony

Piękne, dekoracyjne brązowoczerwone liście znakomicie się wybarwią w pełnym słońcu. Gęste pędy stanowią znacznie lepsze zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi, aniżeli jakikolwiek płot. Tu również sadzimy 4 sztuki na metr i podobnie jak w przypadku Cyprysika, dbamy o odpowiednią wilgotność gruntu.

Grab

Zdecydowanie najodporniejszy gatunek, jeśli chodzi o nasz rodzimy klimat. Ani mróz, ani okresowe przesuszenia nie są w stanie wyrządzić mu krzywdy. Dodatkowo opadłe liście szybko zamieniają się w dobrej jakości próchnicę, którą można z powodzeniem stosować do użyźniania ziemi ogrodowej. Gęsty, niezwykle piękny jesienią.

Laurowiśnia

W zamian za odrobinę cienia odwdzięczy się cudownymi, błyszczącymi liśćmi przez cały rok. Trzeba pamiętać, że źle znosi cięcie mechaniczne, zatem wymaga nieco większej uwagi ze strony człowieka. Sadzić należy w odstępach 30 cm z uwagi na rozłożyste pędy. Inwestując w Laurowiśnię, trzeba zwrócić uwagę na odmianę, gdyż nie wszystkie nadają się do sadzenia w naszej strefie klimatycznej.

Klon polny

W tym przypadku dla odmiany oszczędzamy wodę. Niewiele jej potrzeba, by uzyskać obfitą szatę liści na pędach, nawet przy dwukrotnym przycinaniu w ciągu roku. Niestety Klon jest bardzo podatny na ataki mączniaka, z tego powodu wymaga okresowych oprysków.

Cis

Im słoneczniej, tym lepiej, chociaż cień nie stanowi szczególnego problemu. Sadzony w odstępach 30-centymetrowych, potrzebuje sporo czasu, by osiągnąć wysokość dwóch metrów. Wiecznie zielona roślina polecana jest osobom raczej cierpliwym. Dobrze znosi towarzystwo innych, wyższych drzew, przy czym ważna uwaga, Cis jest niemal w całości rośliną trującą.

Berberys

Nie bije rekordów, jeśli chodzi o szybkość wzrostu, lecz w zamian rekompensuje swoją ślamazarność pięknymi czerwonymi liśćmi. Przyciąga też liczne ptaki uwielbiające zajadać się koralowo czerwonymi owocami krzewu. Zdecydowanie nie nadaje się do obsadzania miejsc przeznaczonych do zabawy dla dzieci z uwagi na ostre kolce. Odporny na mróz a jego liście, podobnie jak w przypadku Grabu, nadają się do ogrodu jako podkłady próchniczne.

Ostrokrzew

Niezbyt wysoki, lecz wiecznie zielony, przy czym obdarzony ślicznymi wzorzystymi liśćmi zachowującymi błyszczącą strukturę. I właśnie ze względu na nie roślinę należy niezbyt gęsto sadzić w cienistych miejscach. Ostrokrzewy żeńskie rodzą niewielkie czerwone owoce. Nie ma potrzeby zbyt mocno ingerować w wygląd krzewu, jedno przycięcie pod koniec lutego najzupełniej wystarczy.

Ligustr

Mało popularny wśród naszych ogrodników, mimo że rozsada krzewu jest wyjątkowo łatwa, co w połączeniu z nie najniższymi cenami sadzonek wydaje się ogromną zaletą. Żółtozielone liście są ulubionym miejscem gniazdowania ptaków, znajdujących tu pożywienie.

Żywotnik Thuja

Któż by jej nie znał. Rośnie błyskawicznie, tworząc nieprzebytą zasłonę chroniącą znakomicie prywatność. Z uwagi na swój wygląd nadaje ogrodom nieco egzotyczny charakter. Zapewniając jej odpowiednią wilgotność, można cieszyć oczy zielenią przez cały rok.

Jak Państwo zauważyli, skupiliśmy się tutaj na gatunkach przeważnie zielonych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ubarwić nieco nasze żywopłoty odmianami bardziej kolorowymi, lecz będzie to temat zupełnie innej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *