Styl szejkerski w aranżacji wnętrz – sprawdź na czym polega i czy sprawdzi się u Ciebie

Styl szejkerski w aranżacji wnętrz – sprawdź na czym polega i czy sprawdzi się u Ciebie

Stawiasz na minimalizm? Liczy się dla Ciebie funkcjonalność? Poszukujesz inspiracji aranżacyjnych? Poznaj styl szejkerski i przekonaj się, czy jego założenia przypadną Ci do gustu.

Styl szejkerski – skąd się wziął

Kto by pomyślał, że ortodoksyjny ruch religijny będzie miał swój udział w tworzeniu trendów designerskich. A tak właśnie stało się w przypadku szejkersów. Nazwa tej protestanckiej grupy religijnej pochodzi od słów shaking quakers, które możemy przetłumaczyć jako “drżących kwakrów”. Początki tego ruchu sięgają XVIII wieku. Wtedy to, w 1774 roku, Ann Lee-Standley uciekła z ojczystej Anglii przed prześladowaniami i założyła w USA ruch szejkerski, który z czasem zyskiwał coraz większą popularność. Jego członkowie żyli w celibacie, z pracy własnych rąk, unikalni przepychu, a ich cechą charakterystyczną były rytualne tańce z charakterystycznym drżeniem. Warto nadmienić, że szejkersi sami produkowali meble, również te na sprzedaż.

Styl szejkerski w aranżacji wnętrz – ogólne założenia

Jak łatwo się domyślić, dla wspólnot shejkerskich charakterystyczny był surowy, niemal ascetyczny styl życia. Tę zasadę wyznawali także, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Co zatem jest typowe w stylu szejkerskim? Oto jego typowe cechy:

  • minimalizm,
  • prostota, brak, ozdób, bibelotów,
  • stonowane kolory (najczęściej barwy ziemi),
  • naturalne materiały.

Co ciekawe, we wspólnotach szekerskich tworzono osobne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. Wszechobecne były kołki, na których wieszano zazwyczaj kapelusze, ubrania, a nawet nieużywane krzesła. Meble najczęściej były proste, drewniane, pozbawione ozdób, a szafki miały charakterystyczne płytkie zagłębienie we frontach. Tak, jak już wspominaliśmy meble w stylu szejkerskim są proste, ale funkcjonalne. Są to np. drewniane ławy, stoły i krzesła z wyplatanym siedzeniem.

Styl szejkerski a nowoczesny design

Chociaż dziś już praktycznie nie ma szejkersów, pewne założenia ich stylu przetrwały próbę czasu. Mamy tu na myśli chociażby minimalizm, naturalne materiały w kolorach ziemi, które upodobali sobie chociażby Skandynawowie. Chociaż styl szejkerski w swojej pierwotnej formie nie jest dziś popularny, to jego elementy są dziś chętnie wykorzystywane, szczególnie w aranżacji kuchni.

Styl szejkerski w aranżacji wnętrz – podsumowanie

Szukając inspiracji, warto sięgać nawet do odległej przeszłości. Chociaż trendy pozornie się zmieniają, niektóre cechy danego stylu powracają w zmienionej, unowocześnionej formie. Urządzanie lub remont domu to dobry moment, żeby się im przyjrzeć. Przy okazji warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Ta jedna decyzja może uchronić Cię przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *