Skuteczna hydroizolacja dachu
Papa termozgrzewalna, a wcześniej papa asfaltowa, to materiały zaliczane do tych najczęściej wykorzystywanych w pracach dekarskich celujących w skuteczną hydroizolację dachu płaskiego. Szacuje się, że nawet 80% dachów płaskich pokrytych jest właśnie papą. Ale materiał ten, tak jak każdy inny, ulega zniszczeniom. Jak zadbać o to, by renowacja papy termozgrzewalnej była trafiona w punkt? Sprawdziliśmy to.
Zalety i wady papy
Jeśli zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, dlaczego tak wielu inwestorów wybiera papę termozgrzewalną, znamy odpowiedź. To materiał łatwo dostępny, nieskomplikowany w montażu i dość tani. Przy tym jednak jest materiałem też mało wytrzymałym – pod wpływem wysokich temperatur się dość mocno rozszerza i mięknie, zimą zaś – sztywnieje i generuje liczne pęknięcia, co z kolei powoduje duże nieszczelności. Dodatkowo papa jest materiałem dość ciężkim – jeśli liczyć to, że w ciągu kilku lat dojdzie jej kilka warstw, dach przestaje „oddychać” i zagrożona staje się jego konstrukcja nośna.
Nowoczesna renowacja
Wykorzystując jednak dokonania najnowocześniejszej technologii możliwa jest skuteczna i całkowicie bezpieczna renowacja papy termozgrzewalnej. Jak to wygląda w praktyce? Okazuje się, że nie trzeba zrywać starego pokrycia papy, nie trzeba martwić się występowaniem szwów charakterystycznych dla tradycyjnych materiałów hydroizolacyjnych, przy czym naprawy nie są skomplikowane, a wykorzystuje się do nich zazwyczaj proste, jednoskładnikowe produkty takie jak żywice poliuretanowe.
Bezpieczny dach
Bezpieczeństwo dachu to przede wszystkim jego wysoka wodoodporność i niezawodna szczelność. Ta jest osiągalna także w przypadku dachu z papy termozgrzewalnej – wystarczy zastosować w praktyce nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku i przekonać się na kondycji własnego dachu, że osiągnięcie sukcesu hydroizolacyjnego wcale nie jest trudne. Wystarczy znać zastosowanie dostępnych współcześnie środków specjalistycznych i… po prostu zrobić z nich właściwy użytek.