Rodzaje i zastosowanie pustaków wentylacyjnych

Rodzaje i zastosowanie pustaków wentylacyjnych

Pustaki wszelkiego typu są wyrobami murowanymi stosowanymi w domach i budynkach różnej użyteczności. W przeciwieństwie do standardowych cegieł, wszystkie pustaki wentylacyjne mają specjalne otwory, które służą do właściwej wentylacji.

Zastosowanie

Są one używane szczególnie w projektach wymagających dostępu świeżego powietrza. Wybór właściwych pustaków wentylacyjnych jest niezbędny dla powodzenia danego projektu budowlanego. Warto jednak mieć świadomość, że pomimo otworów są one wyjątkowo solidnym i odpornym materiałem konstrukcyjnym. Tego typu pustaki ścienne często miesza się ze standardowymi cegłami murowanymi i otaczającą powierzchnią, z wyjątkiem istniejących już otworów wentylacyjnych. Standardowe pustaki wentylacyjne są dziurkowane i zawierają wiele okrągłych otworów. Na ich dużej powierzchni znajduje się bardzo wiele tego typu otworów, w odległości mniejszej niż cal od siebie, które przechodzą z jednej strony na drugą.

Pustaki o niestandardowym kształcie

Możemy także w odpowiednich sklepach kupić pustaki w niestandardowym kształcie, takie jak kwadraty. Mogą pustaki także występować, co oczywiste, w różnym rozmiarze. Tego rodzaju pustaki będą pasować do każdego projektu. Wszystkie takie elementy są głównie używane do wentylacji danej konstrukcji. W zimne dni, gdy temperatura w domu jest wyższa niż temperatura podłogi, wilgoć może gromadzić się w dolnej części podłogi, co prowadzi do gnicia. Tego rodzaju pustaki umożliwiają cyrkulację powietrza pod podłogą i zmniejszają możliwość uszkodzenia podstawy powyżej normalnej przestrzeni bez otworów wentylacyjnych, które nie pozwalają na odpowiednią cyrkulację. Budując dom zatem, warto określić, jakiego rodzaju pustaki lub bloczki wentylacyjne można wykorzystać w projekcie budowlanym. Warto podkreślić, że istnieje także wiele specjalistycznych pustaków, które mają wycięte, nawet dekoracyjne otwory. Dotyczy to zwłaszcza tych żeliwnych. Można również kupić plastikowe lub nawet terakotowe pustaki.

Jeżeli jednak je planujemy kupić, należy zawsze dokładnie określić, co jest najlepsze dla naszego projektu. Ważne jest jednak, kiedy budujemy coś z pustaków, zrobić to tak, aby powietrze nie blokowało się i miało dosyć swobodny przepływ. Tylko w takiej sytuacji dobrze spełnią one swoją funkcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *