Prowadzisz firmę budowlaną? Nie zapomnij o kwestiach księgowych i podatkowych!
Każdy przedsiębiorca, bez względu na to, w jakiej branży działa, musi prowadzić ewidencję księgową oraz rozliczać się z fiskusem. Niemniej jednak to właśnie właściciele firm budowlanych powinni zwrócić na kwestie księgowe i finansowe szczególną uwagę, bowiem to oni często są kontrolowani przez organy skarbowe.
Fakturowanie usług budowlanych
Wystawianie faktur może sprawiać właścicielom firm budowlanych pewne problemy, bowiem należy wiedzieć, w jakim okresie sporządzić dokument, tak aby stanowił on podstawę do obliczenia wysokości podatku dochodowego czy VAT. Przykład faktury za usługi budowlane można znaleźć w programach do fakturowania, jednak bardzo często dotyczą one usług wykonywanych jedynie w danym miesiącu (znajdziesz ją też tu https://building-companion.pl/blog/artykuly/dla-firm-budowlanych/faktura-za-uslugi-budowlane-przyklad/). Może jednak zdarzyć się tak, że dana usługa wykonywana jest w ciągu 2-3 miesięcy, a nawet w nieco dłuższym okresie czasu. W takim przypadku bezpiecznie jest wystawiać faktury cząstkowe, za poszczególne prace wykonywane w danym miesiącu. Faktura za usługi budowlane musi zawierać wszystkie elementy, które są niezbędne w przypadku zwykłych faktur VAT (więcej na https://building-companion.pl/blog/artykuly/dla-firm-budowlanych/faktura-za-uslugi-budowlane-dla-osoby-fizycznej/). Szczegóły znajdziemy przede wszystkim w ustawie, jednak wystawiając fakturę, warto korzystać z gotowych wzorów, które dostępne są w programach księgowych bądź do fakturowania.
Porządek w papierach
Większość przedsiębiorców zastanawia się, jak rozwinąć firmę budowlaną, jednak w praktyce warto przyjrzeć się szczegółowo kwestiom podatkowym i finansowym, później zaś myśleć o rozszerzaniu oferty swojego przedsiębiorstwa. Dlaczego jest to tak istotne? Obecnie urzędnicy coraz częściej kontrolują firmy budowlane, sprawdzając, czy te wywiązują się sumiennie z obowiązków podatkowych. Wszystko dlatego, że branża budowlana jest stosunkowo trudna, nawet dla doświadczonych księgowych. Łatwo tutaj o błąd, który może stać się podstawą naliczenia kary dla przedsiębiorcy. Pamiętajmy, aby zawsze mieć porządek w dokumentach, dzięki czemu będziemy w stanie przedstawić je organowi skarbowemu na wypadek kontroli. Więcej na temat rozwoju firmy budowlanej przeczytasz na https://building-companion.pl/blog/artykuly/dla-firm-budowlanych/jak-rozwinac-firme-budowlana-najlepsze-metody/.
Samodzielne prowadzenie księgowości? Nie w budownictwie
Samodzielne prowadzenie księgowości zdobyło w ostatnim czasie dużą popularność. Przedsiębiorcy mogą sami, z pomocą specjalistycznych programów, rozliczać się z podatków. Niemniej jednak w branży budowlanej samodzielne prowadzenie rozliczeń to ogromne ryzyko. Wszystko przez wielość przepisów i interpretacji, które często są ze sobą sprzeczne. Księgowość lepiej jest powierzyć osobie doświadczonej, która ma dużą wiedzę, na podstawie której jest w stanie rozliczać firmę w prawidłowy sposób.