Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Ozdabianie choinki bombkami – czy wiesz, skąd ta tradycja?

Ozdabianie choinki bombkami – czy wiesz, skąd ta tradycja?

Wszyscy dekorujemy namiętnie nasze choinki ozdobami, świecidełkami i lampkami. Ba! Robimy to właściwie odkąd pamiętamy, ale kto z nas wie, jaka historia stoi za faktem, że ten pomysł stał się coroczną tradycją? Zanim zabierzesz się za tegoroczne zakupy bombek świątecznych, przeczytaj ten artykuł do końca – aby w tym roku oddać się dekoracji bożonarodzeniowego drzewka jeszcze bardziej świadomie.

Choinka w domu – jak to się zaczęło?

Informacji na temat dekorowania choinki można w rzeczywistości szukać w źródłach, które powstały wieki wstecz. Dowody na to, że tradycja ta nie była obca naszym przodkom znajdziemy zarówno w historii, jak i religii. Zdaje się też, że we wszystkich zakątkach kultury i wiary. Już Rzymianie wykorzystywali jodły do ​​ozdabiania świątyń ze względu na ich wiecznie zielone właściwości – miało to na celu nawiązanie do symboliki życia. Jednak pomysł na współczesne choinki narodził się dopiero w połowie XVI wieku w Niemczech. To właśnie u naszych zachodnich sąsiadów podobno rozpoczęło się ozdabianie drzew. Jednak na gałęziach nie wisiały jeszcze wtedy cudowne bombki, jak te z https://shoperly.pl/pl/bombki-choinkowe-229/, ale świece. Na całego zaczęło się po reformacji protestanckiej – wtedy dekorowanie choinki stało się tradycją masową. Natomiast w XIX wieku zwyczaj ten został przyjęty już przez szersze kraje europejskie.

Skąd się wzięła pierwsza bombka na choince?

Wszyscy dobrze wiemy, że przez wieki bombki choinkowe mocno ewoluowały, a i trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach każda choinka wyglądałaby na trochę zagubioną bez kilku wesołych bombek zwisających z gałęzi. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, skąd dokładnie wzięła się pierwsza bombka?

Oryginalna bombka pochodzi z XVI-wiecznych Niemiec z alpejskiego miasteczka Lauscha. Miasto to zasłynęło z tego, że mieszkało tam wiele utalentowanych rzemieślników znanych ze swoich umiejętności dmuchania szkła, w tym ozdób choinkowych. Już w XIX wieku założyciel pierwszej huty szkła w Lauscha, Hans Greiner, zaczął produkować szklane ozdoby przy użyciu rtęci lub ołowiu.

Jakie kształty przybierały pierwsze szklane ozdoby choinkowe?

  • owoce,
  • orzechy,
  • zwierzęta,
  • święci,
  • gwiazdy,
  • anioły,
  • dzieci,

Wraz z popularnością i zainteresowaniem tworzącym się wokół bombek, coraz więcej huty szkła zaczęło wytwarzać własny styl ozdób szklanych – również tych ekskluzywnych wykończonych zdobieniami ze srebra.

Czym właściwie są tradycyjne ozdoby świąteczne?

Podobnie jak sama choinka, wiele tradycyjnych dekoracji ma swoje korzenie w wierze, dla przykładu – kształt anioła nawiązujący do szopki, czy gwiazdy przedstawiającej Jezusa jako światłość świata. Jest to również podstawa do ozdabiania drzewka światełkami. Oprócz samych kształtów – również kolory mają swoje tradycje, jak niebieski symbolizujący niebo i Maryję, matkę Jezusa. Tak więc teraz, kiedy zabierzesz się za dekorowanie swojej choinki, już będziesz dokładnie wiedział, jak to się zaczęło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *