Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Montaż regałów magazynowych – samodzielnie czy przez firmę, o czym pamiętać?

Montaż regałów magazynowych – samodzielnie czy przez firmę, o czym pamiętać?

Regały magazynowe służą optymalnemu wykorzystaniu dostępnej powierzchni magazynowej. Odpowiednio dobrany rozkład regałów pozwala na rozmieszczenie asortymentu różnego rodzaju. Maksymalne zagospodarowanie powierzchni magazynowej może polegać na wykorzystaniu w pewnym zakresie powierzchni korytarzy i stref technicznych. Usprawnienie rozmieszczenia regałów może również polegać na zmianie ustawienia regałów i w ten sposób dostosowaniu ich do zmieniających się ładunków. Dzięki zapewnieniu łatwego dostępu do każdego przechowywanego materiału zwiększa się efektywność pracy w magazynie.

Montaż regałów – podstawowe informacje

W przypadku mniejszych systemów regałowych możemy wykonać montaż regałów magazynowych indywidualnie. Musimy zaopatrzyć się wówczas w narzędzia dobrej jakości, aby usprawnić pracę i nie zniszczyć regałów. Najważniejsze jest zachowanie kolejności łączenia poszczególnych modułów oraz dokładne skręcenie, czy też znitowanie elementów. Najpierw skręcamy słupy, półki oraz ich mocowania, w następnej kolejności składamy segmenty zwiększające sztywność kompozycji. Jeśli konstrukcja jest wyjątkowo wysoka, możemy złożyć ja na podłodze w pozycji leżącej, a następnie ustawić w pozycji pionowej i przymocować do stałych elementów.

Stabilność regałów magazynowych

Najważniejszą sprawą przy montażu regałów magazynowych jest uzyskanie ich dobrej stabilności. Konstrukcje te są samonośne, to znaczy, że wszystkie obciążenia przenoszone są wyłącznie za pomocą ich części składowych. Stosowane przymocowania do różnych stałych elementów pomieszczenia nie wpływają na nośność. Zawsze konieczne jest również stabilne przymocowanie regałów do podłogi. Musimy zwrócić uwagę, aby jej powierzchnia była równa i nie zapadała się pod wpływem ciężaru. Stopy regałów mocujemy za pomocą przynajmniej dwóch kotew, możemy również zastosować podkładki poziomujące.

Montaż regałów – nadzór stanu technicznego

Odpowiedni montaż regałów magazynowych powinien zapewnić bezpieczeństwo składowanym towarom, ale przede wszystkim umożliwić pracownikom pracę w odpowiednich warunkach, bez niebezpiecznych sytuacji i narażania zdrowia lub życia.  która Producent regałów magazynowych jest zobligowany do dołączenia do każdego produktu deklaracji zgodności, która stwierdza, że system jest wykonany z zastosowaniem wszystkich zaleceń, oraz że jest sprawny. Zazwyczaj producenci zastrzegają, że dokument ten jest ważny wówczas, jeśli montażu dokona wykwalifikowana ekipa. Właściwy montaż regałów umożliwia dokonanie odbioru technicznego, co daje możliwość dalszej eksploatacji. Przepisy wymagają, aby co najmniej raz w roku była przeprowadzana kontrola stanu technicznego. Sprawdzane są:

– zachowane odległości między regałami,

– stan stóp regałowych i kotew,

– odchylenia poszczególnych elementów regałów od pionu,

– stan ich elementów pod względem odkształceń, rys i pęknięć.

Artykuł powstał we współpracy z Amrack.pl – firmą zajmującą się profesjonalnym montażem, demontażem i serwisem regałów, więcej na https://amrack.pl/montaz-demontaz-serwis-regalow/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *