Montaż bramy segmentowej — samemu czy z firmą?
Bramy segmentowe cieszą się wciąż rosnącą popularnością ze względu na swoje walory estetyczne, a przede wszystkim praktyczność. Sprawdzają się niemal we wszystkich budynkach, domach jednorodzinnych i warsztatach. Choć coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, kwestią, która wciąż przysparza niewielkich trudności, jest montaż bramy segmentowej. Jak to zrobić i czy warto prosić o pomoc fachowców?
Samodzielny montaż bramy segmentowej — najczęstsze błędy
Rozwiązaniem bardzo praktycznym, szczególnie w miejscach, gdzie każdy centymetr przestrzeni trzeba odpowiednio zagospodarować, są bramy garażowe segmentowe. Jednak taka funkcjonalna konstrukcja może okazać się trudna w montażu. Osoby, które decydują się na zamontowanie bramy samodzielnie, nierzadko napotykają wiele trudności. Nieświadomie popełniają także sporo błędów. Najczęstsze z nich to:
- nieodpowiednia wielkość otworu wjazdowego,
- niestabilne lub nierówne prowadnice,
- zły montaż sprężyn,
- nieodpowiednia odległość od sufitu.
To tylko kilka przykładów błędów i trudności, które może przysporzyć montaż bramy garażowej segmentowej. Oprócz tego osoby decydujące się na samodzielną pracę mogą nie podołać zadaniu. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie miały styczności z montażem podobnych elementów.
Jak wygląda montaż bramy segmentowej krok po kroku w domu?
Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie dobranie momentu montażu. Brama segmentowa powinna zostać zamontowana na końcowym etapie wykańczania garażu. Wiele osób popełnia błąd, prowadząc prace montażowe jeszcze w surowym pomieszczeniu. Mechanizm bramy jest wrażliwy na osiadanie pyłów i kurzu. Ponadto substancje zawarte w materiałach budowlanych mogą uszkadzać jej nawierzchnię.
Ostatnim elementem wykończenia garażu powinna więc być brama segmentowa. Montaż należy zaplanować, gdy:
- ściany są wykończone i ocieplone,
- ościeża bramy są odpowiednio zaizolowane,
- posadzka jest równa i wykończona.
Podobnie należy postępować w przypadku, gdy jest to montaż bramy segmentowej do piwnicy. Prace powinny odbywać się w wykończonym pomieszczeniu.
Instalacja ościeżnicy
We wcześniej przygotowanym otworze należy zamontować ościeżnicę. Musi być idealnie dopasowana zarówno w pionie, jak i poziomie. Następnie klinuje się ją w narożnikach. Niezbędne jest również wykonanie otworów na kątowniki. Samą ościeżnicę przykręca się do muru.
Oprócz ościeżnicy pionowej trzeba zamontować również prowadnice sufitowe. Przy modelach segmentowych najczęściej wykorzystuje się szyny końcowe, które trzeba mocno dokręcić.
Montaż bramy
Gdy ościeżnica jest gotowa, można rozpocząć montaż bramy segmentowej w świetle otworu. Brama może być dostarczona w całości lub w przygotowanych do złożenia elementach. Gdy znajdzie się w prowadnicach, należy ją wyregulować.
Kierując się instrukcją obsługi, trzeba odpowiednio dopasować całą konstrukcję. Jednym z ostatnich etapów jest montaż napędu do bramy segmentowej. Po wyregulowaniu głównego elementu trzeba dodać sprężyny, linki oraz uszczelki.
Czy warto decydować się na samodzielny montaż?
Już powyższy ogólny instruktaż montażu bramy segmentowej może wydawać się skomplikowany. Trzeba pamiętać, że prawidłowa instalacja takich systemów wymaga wiedzy i umiejętności oraz sprzętu. Należy idealnie dopasować wymiary, wywiercić otwory we właściwych miejscach i wyregulować każdy element. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej powierzyć fachowcom montaż bramy segmentowej. Cena takiej usługi to zwykle 15-20% kosztów całego systemu. Daje to jednak gwarancję bezpieczeństwa i wieloletniego użytkowania, a to warte jest każdej kwoty.
Brama segmentowa musi być zamontowana w sposób właściwy i bezpieczny. Nie ryzykuj i zleć to zadanie wykwalifikowanym profesjonalistom!