Modne i funkcjonalne oświetlenie przedpokoju

Modne i funkcjonalne oświetlenie przedpokoju

We współczesnych aranżacjach wnętrz przedpokój zwykle stanowi integralną część całego mieszkania i jest jego wizytówką. W związku z czym ma być nie tylko funkcjonalny, ale również dobrze się prezentować. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego przedpokoju jest oświetlenie, które odpowiednio dopasowane sprawi, że przestrzeń korytarza będzie przytulna i estetyczna. Oto kilka podpowiedzi jak modnie i funkcjonalnie oświetlić przedpokój.

Podstawowe kwestie mające wpływ na dobór właściwego oświetlenia

Przede wszystkim planując oświetlenie przedpokoju trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, wysokość oraz kształt. Istotną kwestią będzie również obecność w nim naturalnego źródła światła. Należy podkreślić, że rożnego typu lampy stosowane w przedpokojach mogą nie tylko oświetlać przestrzeń, ale stanowić jej doskonałą dekorację – samą w sobie bądź podkreślającą wystrój wnętrza poprzez skierowanie światła na choćby obraz czy wazon.

Podczas aranżacji oświetlenia w przedpokoju przydadzą się także praktyczne informacje takie, jak:

  • wnętrze pomieszczenia można optycznie podwyższyć kierując światło punktowe do góry, z kolei optycznie obniżyć kierując je w dół;
  • wnętrze przedpokoju można optycznie powiększyć wydzielając w nim choćby miejsce na lustro z efektownym dodatkowym oświetleniem;
  • do przedpokoju z dostępem do naturalnego źródła światła lepiej wybrać oświetlenie barwy zimnej, zaś w ciemnym pomieszczeniu znaczniej korzystniejsze będzie oświetlenie barwy ciepłej;
  • do małych i kwadratowych pomieszczenia wystarczy punktowe oświetlone w postaci plafonu lub światła LED;
  • wąski i długi przedpokój wymaga równomiernie rozłożonego oświetlenia sufitowego (ewentualnie również podłogowego) w postaci np. listwy oświetleniowej bądź kilku źródeł rozproszonego światła LED;
  • do wysokich przestrzeni idealnie pasują lampy wiszące oraz kinkiety.

Oczywiście wybór odpowiedniego oświetlenia do przedpokoju zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb oraz stylu aranżacyjnego całego mieszkania.

Modne oraz funkcjonalne lampy do przedpokoju

Coraz częściej do przedpokoju wybierane jest oświetlenie z możliwością regulacji jego natężenia, a także lampy z czujnikiem ruchu. Są to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, które jak najbardziej są godne uwagi.

W ostatnim czasie na topie są lampy wiszące o stonowanym lub wręcz surowym designie, które idealnie komponują się ze stylem skandynawski, nowoczesnym czy minimalistycznym, ale mogą stanowić również ciekawą dekorację klasycznych wnętrz.

Na popularności nie tracą również plafony, których oferta rynkowa jest niezmiernie bogata, co pozwala je bez problemu dostosować do każdej aranżacji. Podobnie sytuacja wygląda z kinkietami, które jako oświetlenie przedpokoju doskonale się sprawdzają. Są idealnym oświetleniem pomocniczym zwłaszcza w długi korytarzach lub jako sposób na oświetlenie na przykład lustra.

W modzie jest również nowoczesne i minimalistyczne światło punktowe, także przypodłogowe. Jest to nie tylko energooszczędne rozwiązanie, ale także bardzo funkcjonalne.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – https://szykownydom.com/oferującego m.in. oświetlenie marek Azzardo, Zumaline oraz Italux.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *