: Trying to access array offset on value of type bool in on line
Notice/home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php105
Miskant na żywopłot – jak zrobić żywopłot z traw ozdobnych?

Miskant na żywopłot – jak zrobić żywopłot z traw ozdobnych?

Żywopłoty to świetne rozwiązanie, które prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a także pełni funkcje naturalnej osłony. Zwykle, aby je wykonać wykorzystuje się krzewy iglaste lub liściaste. Jednak bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także, wykorzystanie w tym celu specjalnych traw ozdobnych. Ażurowy parawan świetnie będzie oddzielał od siebie poszczególne strefy w ogrodzie, a także może otaczać cały ogród. Warto wiedzieć, jakie gatunki traw ozdobnych najlepiej się do tego nadają.

Zastosowanie traw ozdobnych w ogrodach

Trawy ozdobne w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzają się one zarówno na tarasach czy balkonach jak i w ogrodach przydomowych. Można je skomponować z bylinami lub pozostawić samodzielnie. Ponadto trawy posadzone na większych polach, mogą być idealnym tłem dla pozostałych roślin. Z kolei niskie gatunki sprawdzają się jako rośliny okrywowe, szczególnie jeśli posadzi się je w różnych zestawieniach kolorystycznych.

Liczne gatunki traw ozdobnych świetnie nadają się na skalniaki, a także do zasadzenia przy oczkach wodnych, gdzie gleba jest wilgotna.  Jak wspomniano wcześniej, trawy, które charakteryzują się naprawdę dużą wysokością, można wykorzystać jako ażurowe osłony, które oddzielają poszczególne strefy ogrodu. Takie żywopłoty mają wiele zalet.

Dlaczego warto zdecydować się na wykonanie żywopłotu z traw ozdobnych?

Żywopłoty wykonane z traw ozdobnych mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają one na osiągnięcie wysokiej osłonki w dość krótkim czasie. Jest to też najtańszy materiał, z którego można wykonać osłonki. Trawy nie wymagają także przycinania, w przeciwieństwie do innych roślin, z których można wykonać żywopłoty.

Z uwagi na to, że istnieje wiele gatunków traw podobnych do siebie, ale różniących się tempem wzrostu, można zbudować dynamiczną osłonę o różnej wysokości. Zimą  płot wykonany z wysokich traw pokazuje uśpioną zieleń. Ponadto na tle wysokich traw, można posadzić także niższe gatunki, co prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Wzmacnia to walory estetyczne.

Jakie gatunki traw można wykorzystać jako żywopłot?

Trawy ozdobne na żywopłot
Źródło: Pixabay.com

Aby wykonać żywopłoty z traw ozdobnych wysokich, można wykorzystać wiele gatunków. Najlepiej sprawdzą się te trawy, które osiągają więcej niż metr wysokości i szybko rosną. Ponadto ze względu na to, że żywopłot ma pełnić funkcję osłony, trawy powinny charakteryzować się dużą trwałością i wytrzymałością.

Najlepszy wybór to miskant, który jest odpowiednio wysoki i szybko rośnie. Dla przykładu warto postawić na miskant chiński. Uzupełnieniem może być trzcinnik. Trawa ta lubi stanowiska wilgotne. Tworząc piętrową osłonę, powinno się wybrać miskanty o średniej wysokości. Bardzo ciekawą alternatywą może być proso rózgowate, a także ciekawa trzęślica trzcinowa. Wymaga ona bardzo wilgotnych stanowiska, a także specyficznych warunków do rozwoju. Prezentuje się ona wyjątkowo atrakcyjnie zwłaszcza jesienią.

Jak wykonać żywopłot z traw ozdobnych?

Decydując się na wykonanie żywopłotu z traw ozdobnych, warto zadbać o kilka ważnych kwestie. Przede wszystkim dobrze jest wybrać odpowiednie gatunki i sprawdzić, jak będą się one prezentowały. Przed posadzeniem powinno się także wykonać odpowiedni plan, aby całość tworzyła spójną i atrakcyjną wizualnie kompozycję. Warto pamiętać o tym, aby niektóre gatunki traw odpowiednio przycinać i dbać o nie. Kolejną kwestią jest zadbanie o dobór odpowiednich gatunków innych roślin, które razem z trawami będą pełnić fantastyczne dopełnienie ogrodu. Ma to duże znaczenie.

Przeczytaj także inny nasz artykuł o trawach ozdobnych do ogrodu na http://www.nasze-domy.com/trawy-ozdobne-do-ogrodu.

Anna Kubica – oligofrenopedagog
interesujący się aranżacją ogrodów i wnętrz,
a także wszelkimi zagadnieniami związanymi z prowadzeniem domu.

Źródło:

  • https://www.zielonatrawa.com/zywoploty-z-traw-ozdobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *