Mieszkanie z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę?

    Mieszkanie z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę?

    Zakup nieruchomości wprost od dewelopera ma szereg niepodważalnych zalet. Przede wszystkim zyskujemy gwarancję, że będziemy pierwszymi właścicielami mieszkania w nowoczesnym budynku, co daje między innymi ogromną swobodę podczas urządzania wnętrza. Jednakże warto zapoznać się nie tylko z oczywistymi zaletami, ale również potencjalnymi zagrożeniami dla naszej inwestycji.

    Na jakim etapie znajdują się prace?

    Niektórzy deweloperzy rozpoczynają sprzedaż mieszkań w budynkach, które istnieją tylko jako projekty lub komputerowe wizualizacje. Naturalnie, nie jest to nic dziwnego, ale wymaga to od potencjalnych klientów cierpliwości, a także gruntownego sprawdzenia wykonawcy pod kątem jego przeszłości oraz finansowania przedsięwzięcia. Jeżeli mamy możliwość, warto odwiedzić inne inwestycje dewelopera i zapoznać się z opinią mieszkańców. Oczywistym jest, że znacznie mniejsze ryzyko pociąga za sobą zakup gotowego lokalu, gdyż możemy obejrzeć wnętrze i sprawdzić, czy nie posiada żadnych uszkodzeń lub niedociągnięć.

    Lokalizacja oraz zagospodarowanie okolicy

    Przewagą mieszkań z rynku wtórnego w wielu przypadkach jest niewątpliwie lokalizacja. Ze względu na brak ziemi deweloperzy zmuszeni są realizować inwestycje z dala od centrum miast. Warto więc sprawdzić ową inwestycję pod kątem lokalizacji i tego, czy spełnia nasze potrzeby. Budowane w miejscowości Oława mieszkania powstają na nowoczesnym osiedlu dla wymagających klientów, którzy oczekują własnego miejsca parkingowego, ogródka, obecności monitoringu czy innych udogodnień. Możliwość mieszkania w spokojnej i zielonej okolicy jest oczywiście dużą zaletą – zwłaszcza dla rodzin z dziećmi czy osób starszych, natomiast nie można zapominać o pozostałych udogodnieniach jak chociażby odległość od komunikacji miejskiej, sklepów czy placówek oświatowych. Podczas wyboru nieruchomości warto zwrócić uwagę nie tylko na samo mieszkanie, ale również na jego okolicę.

    Układ pomieszczeń

    W przypadku rynku wtórnego zwykle nie mamy dużego wyboru w kwestii układu pomieszczeń, do tego remonty poprzednich właścicieli mocno ograniczają naszą swobodę. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera mamy większe pole do manewru. Jedną z kluczowych kwestii jest lokalizacja okien, które zapewniają doświetlenie wnętrza podczas dnia. Jest to szczególnie ważne w przypadku planowania sypialni, dlatego warto dobrać takie mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania również pod tym względem.

    Umowa z deweloperem

    Zanim złożymy podpis, upewnijmy się, że rozumiemy i akceptujemy wszystkie elementy umowy. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed przykrymi następstwami jest umowa przedwstępna. Powinna ona zawierać dokładny opis, stan prawny inwestycji, jasno wskazaną cenę brutto, szczegółowy metraż mieszkania oraz plan zagospodarowania terenu. Dla kupującego ważne będą również zasady wprowadzania przeróbek w mieszkaniu (czasami jest to możliwe jeszcze w trakcie budowy), określenie terminów płatności oraz informacje na temat dodatkowych udogodnień, jak na przykład piwnica czy komórka lokatorska.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *