: Trying to access array offset on value of type bool in on line
Notice/home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php105
Kotły gazowe – jak wybrać odpowiedni?

Kotły gazowe – jak wybrać odpowiedni?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa dotyczącego ochrony środowiska, coraz więcej osób decyduje się na zmianę systemów ogrzewania w domu. Popularny węgiel zostaje często zamieniony na gaz. Wraz z tą decyzją musimy przymierzyć się do zakupu kotła gazowego, który zastąpi dotychczasowy piec. Jaki wybrać, aby spełniał wszystkie nasze oczekiwania?

Artykuł partnera

Jakie kotły gazowe mamy do wyboru?

Przede wszystkim musimy się zastanowić do czego będzie nam ten kocioł gazowy potrzebny. Czy skupimy się wyłącznie na ogrzewaniu wody lub domu, czy ma pełnić te dwie funkcje jednocześnie?

Następnie musimy się rozważyć czy chcemy podstawowy dwufunkcyjny kocioł przepływowy czy jednak postawimy na dwufunkcyjny, ale z zasobnikiem. Jaka jest różnica? Wszystko zależy od ilości osób, które będą z niego korzystać oraz ilości miejsc poboru wody. Piec przepływowy charakteryzuje się tym, że woda podgrzewana jest na bieżąco. To oznacza, że jeżeli w jednym czasie puścimy wodę w kuchni, w łazience i w toalecie, to prawdopodobnie nie wystarczy ciepłej wody dla każdego z tych miejsc – będziemy musieli zadowolić się letnią.

Natomiast kocioł z zasobnikiem może sobie pozwolić na magazynowanie wody. Posiada on cyrkulację, dlatego można go stosować w kilku miejscach jednocześnie. Dlatego jeżeli mamy większą rodzinę, to postawmy na ten drugi wariant.

Co do rodzajów kotłów gazowych, rozróżniamy jeszcze te z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. Te pierwsze bazują na powietrzu z pomieszczenia, w którym są trzymane, natomiast te drugie wymagają zamontowania specjalnej rury. Kotły zamknięte mają wyższą skuteczność oraz są bardziej bezpieczne, jednak są droższe od tych otwartych.

Wielkość i moc kotła

W zależności od tego, jak wygląda nasze lokum, możemy wybrać odpowiednią wielkość kotła. Te mniejsze mogą być wieszane na ścianę, natomiast te większe są stojące i wymagają osobnego pomieszczenia (dlatego są zazwyczaj wybierane do domów, gdzie znajdują się kotłownie). Jednak trzeba liczyć się z tym, że ten bardziej kompaktowy będzie miał mniejszą moc. Większy natomiast popracuje wydajniej, ale zajmie sporo miejsca.

Bardzo ważną rzeczą, jeżeli chodzi o kotły gazowe, jest oczywiście ich moc. Kocioł musi bowiem poradzić sobie z ogrzaniem wody i domu. Moc należy wyliczyć na podstawie metrażu, kształtu domu, jego położenia, zastosowanego ocieplenia zewnętrznego czy ilości okien i drzwi. Tym zajmuje się projektant instalacji grzewczej. Nie możemy wybrać zbyt dużej mocy, gdyż wtedy kocioł będzie się często włączał i wyłączał, a to nie jest dobre dla jego żywotności. Natomiast zbyt mała moc spowoduje, że będziemy marznąć. Dlatego oszacowanie zapotrzebowania najlepiej powierzyć specjalistom, na przykład z renomowanej firmy Immergas – https://www.immergas.pl/.

To naturalne, że podczas mroźnych dni potrzebna jest większa moc, niż wówczas, gdy temperatura jest powyżej zera. Dlatego ważne jest, by kotły gazowe posiadały duże zakresy modulacji mocy grzewczej – będą dzięki temu same dozowały ilość wytwarzanego ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *