Jak zorganizować i przeprowadzić remont?

Jak zorganizować i przeprowadzić remont?

Remont niejednej osobie kojarzy się z wyczerpującym przedsięwzięciem. Tymczasem, o ile kompleksowa rewitalizacja wnętrza rzeczywiście wymaga czasu i dużych pokładów cierpliwości, o tyle uratować może nas dobra organizacja oraz rzetelna firma od wykończeń. Jak przygotować się do remontu i przeprowadzić go na spokojnie?

Etap pierwszy – plan działania

Dobry pomysł to niestety nie wszystko. W przypadku remontu jeszcze na długo przed jego przeprowadzeniem trzeba pomyśleć o kilku istotnych kwestiach. Na początek warto przygotować wstępny projekt i oczywiście skonsultować swoje plany z wykonawcą usługi. Nie czekajmy z decyzją zbyt długo – plan remontu można w razie potrzeby modyfikować, a terminy do fachowców zazwyczaj nie są dostępne z dnia na dzień. Już podczas planowania zakresu prac należy wziąć pod uwagę ilość i rodzaj potrzebnych materiałów, a także sprawdzić konieczność uzyskania różnorodnych pozwoleń.

Pamiętajmy też, by najbardziej wymagające miejsca remontować na samym początku. W swoich planach uwzględnijmy czasowe wyłączenie z użytku węzłów sanitarnych czy konieczność długich przerw w dostawach prądu. Aby szybko zrobić duży krok do przodu w postępie prac, na początek warto zająć się więc kuchnią czy łazienką, które stanowią najbardziej wymagające przedsięwzięcia remontowe.

Dobra organizacja to podstawa – generalny remont i wykończenie wnętrz

Jeśli mamy już pomysł na odnowienie domu czy mieszkania, czas zaplanować prace remontowe. Poszczególne czynności powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności, zgodnie z następującymi zasadami:

  • na początek należy przeprowadzić najtrudniejsze, wymagające prace i remont elementów konstrukcyjnych (ścianki, podwieszane sufity, gzymsy),
  • kolejny etap prac to montaż rożnego rodzaju instalacji elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych,
  • na tym etapie można już wymienić elementy stolarki okiennej oraz drzwi,
  • przedostatnim etapem prac remontowych powinno być usunięcie drobniejszych wad konstrukcyjnych, takich jak nierówności ścian czy cyklinowanie zniszczonych podłóg,
  • na koniec należy zostawić szeroko pojęte usługi związane z wykończeniem, takie jak malowanie ścian, prace glazurnicze, montaż lamp czy półek.

Harmonogram prac

Wszystkie prace remontowe powinny przebiegać wedle ustalonego wcześniej harmonogramu. Właśnie dlatego najlepszym sposobem, aby każdy etap przebiegał płynnie jest zatrudnienie jednej ekipy remontowej, która pomoże taki plan sporządzić. Jeśli remont wymaga współpracy kilku fachowców, zadbajmy o to, by między poszczególnymi etapami realizacji projektu założyć przynajmniej dzień czy dwa tak zwanego buforu. W przebiegu prac zawsze coś może pójść nie tak, a zapas czasu przed wejściem kolejnej ekipy remontowej pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu. Nie zapominajmy też, aby w harmonogramie uwzględnić czas niezbędny do uzyskania przez gotowy element pełnej funkcjonalności. Na etapie planowania często nie pamiętamy, że ściany muszą odpowiednio długo schnąć, zanim przytwierdzimy do nich półki, a przestrzeń po cyklinowaniu podłogi może wymagać długiego wietrzenia.

Znajdź dobrego wykonawcę – remonty w Poznaniu

Jednym z najważniejszych etapów organizacji remontu jest znalezienie dobrego wykonawcy. Osoby planujące remont w Poznaniu mogą liczyć na usługodawców, którzy nie tylko przeprowadzą prace zgodnie z harmonogramem, ale też pomogą w zakupie materiałów. Wybierając tego typu usługi należy zwrócić uwagę na doświadczenie ekipy remontowej, pozytywne opinie i dobry kontakt z klientem. W końcu to dobra komunikacja z wykonawcą może okazać się kluczem do remontu bez problemów.

Dobra organizacja prac pozwoli uniknąć sytuacji, w której zniszczymy coś, co zostało już uszkodzone, a przede wszystkim ułatwi przeprowadzenie remontu bez stresu. Decydując się na ten krok warto postawić na doświadczoną ekipę, która od lat przeprowadza remonty mieszkań w Poznaniu i okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *