Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Jak tanio odświeżyć łazienkę – poradnik

Jak tanio odświeżyć łazienkę – poradnik

Remont łazienki jest przedsięwzięciem czaso- i kosztochłonnym. Na szczęście w wielu przypadkach można uniknąć zaawansowanych prac, decydując się na ekonomiczne odświeżenie wnętrza. Przykładem sprytnego triku może być odpowiednio wykorzystana farba do płytek, która zapobiegnie skuwaniu kafelków ze ścian i podłóg. Na tym paleta sposobów wcale się nie kończy. Poznaj sprawdzone pomysły na szybki i niedrogi remont.

Kiedy warto zdecydować się na odświeżenie wnętrza zamiast kosztownego remontu? Przede wszystkim wtedy, kiedy stan techniczny dotychczasowych rozwiązań jest poprawny. Jeśli mankamenty są niewielkie, farba do płytek łazienkowych czy do mebli doskonale je zamaskuje.

Farba do płytek i ścian

Malowanie płytek jest znakomitym rozwiązaniem, gdy w danym wnętrzu nie ma konieczności skuwania płytek ceramicznych lub gdy zwyczajnie nie chcesz tego robić. Eliminując te prace, oszczędzasz czas i pieniądze, a dodatkowo ułatwiasz sobie utrzymanie czystości w mieszkaniu. Dodatkowo remont będzie mniej uciążliwy dla sąsiadów, gdyż unikniesz hałasu.

Do malowania płytek przeznaczone są specjalne farby wzbogacone o żywice polimerowe. Taka formuła wykazuje dobrą przyczepność. Przed przystąpieniem do malowania kafelków, trzeba przeprowadzić niezbędne działania wstępne. Dobrze przygotowane podłoże płytek powinno być oczyszczone z tłuszczu, zabrudzeń i plam. Takie ślady nie tylko niekorzystnie wpłyną na estetykę, ale również ograniczą pole działania. Wielu producentów ma swoje zalecenia, dlatego jeśli zastanawiasz się, jak malować ściany wyłożone płytkami, kieruj się ich sugestiami.

Po trik malowania płytek możesz sięgnąć również w przypadku płytek podłogowych. Co prawda są one bardziej wymagające – ze względu na narażenie na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, ruch i wilgoć – niż płytki ścienne, jednak w wielu przypadkach efekty również są zadowalające. Dobrej jakości farba epoksydowa stworzona właśnie do malowania płytek ceramicznych na podłogach sprawdzi się całkowicie.

Malowanie ścian

Kolejnym ważnym etapem jest malowanie ścian, które nie zawsze są w łazienkach wyłożone ceramiką od podłogi aż po sufit. Jeśli dysponujesz fragmentem wolnego muru, również możesz pokryć go świeżą farbą. Wybieraj te przeznaczone do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, które nie łuszczą się.

Do wyboru masz farby akrylowe, ceramiczne i lateksowe. Te pierwsze są najpopularniejsze ze względu na oddychającą powłokę i stosunkowo niską cenę, zwykle jednak trudniej rozprowadzają się po nierównościach. Optymalna będzie farba ceramiczna o wysokiej szczelność i odporności na kurz oraz wodę.

Drugie życie mebli

Gdy masz już ściany i płytki pomalowane wysokiej jakości farbą, możesz przejść do kolejnych etapów remontu. Po renowacji płytek zajmij się meblami – one także dzięki kilku sprytnym trikom zyskają zupełnie nową twarz. Jak odnowić stare meble łazienkowe? Wykonaj kilka prostych kroków! Najpierw zeszlifuj starą farbę, a później przemaluj powierzchnię za pomocą warstwy podkładowej odpornej na działanie wilgoci i nałóż drugą warstwę w postaci właściwej kolorowej farby.

W tym przypadku także sięgaj po farby odporne na działanie wody, charakteryzujące się dobrą przyczepnością.

Siła tkwi w detalach

Bardzo często charakter łazienki całkowicie odmieniają dodatki. Pojemnik farby, kilka dekoracji, kolorowe ręczniki i akcesoria toaletowe znacząco wpływają na styl pomieszczenia. Nie zapomnij o takich drobiazgach, planując nowy wystrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *