Filmy, które dają do myślenia

Filmy, które dają do myślenia

Przychodzi taki moment w życiu, że nasz gust filmowy ulega zmianie. Wiemy, co chcemy oglądać przez cały czas. Wpływ ma na to środowisko i codzienne wybory. Niekiedy obejrzymy film, który zmienia nasz światopogląd. Dziś postaramy się przedstawić ranking filmów dających do myślenia i takich, po których obejrzeniu często wracamy myślami.

Forrest Gump

Ten film znają wszyscy. Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, na co trafisz to cytat obrazujący życiorys głównego bohatera, Forresta, który od najmłodszych lat zmaga się z chorobą oraz dyskryminacją z powodu niskiego ilorazu inteligencji. Forrest z powodu wielu zaskakujących przypadków staje się bohaterem narodowym oraz miliarderem. On jest głównym narratorem, więc film rozpoczyna się od jego wczesnego dzieciństwa. Najważniejsze postaci to matka, później jego pierwsza, ostatnia i jedyna miłość Jenny, następnie przyjaciele: Bubba i porucznik Ben.

Film jest wart obejrzenia od pierwszej do ostatniej minuty. Akcja wartko przepływa przez najważniejsze wydarzenia w historii Stanów Zjednoczonych. Mamy jeszcze specjalną ciekawostkę dla fanów kina we Wrocławiu – Tom Hanks odwiedził to miasto, gdy kręcono film Stevene Spielberga St James Place.

Chłopiec w pasiastej piżamie

Film zmieniający oblicze holocaustu na tyle, że pod koniec jesteśmy zupełnie zdezorientowani we własnych uczuciach. Chłopiec hitlerowskiego oficera SS zaprzyjaźnia się z dzieckiem z obozu koncentracyjnego. Jak skończy się ta historia?

Fabuła powieści dotyczy niesamowitej przyjaźni dwóch ośmioletnich chłopców, z czego jeden z nich jest zupełnie nieświadomy, jak wielkie okrucieństwa dzieją się niedaleko jego nowego domu. Nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne są jego codzienne wyprawy do przyjaciela. Reżyser wspaniale podkreślił czystość, naiwność i jasność dziecięcego umysłu, które ufnie i do końca wierzy w dobro dorosłych. Nie będziemy zdradzać, jak wygląda koniec tej historii, jedno jest jednak pewne – zakończenie wbije was w fotele.

Dzień świra

Znakomity i wybitny, Dzień świra Marka Koterskiego to film – portret człowieka na skraju załamania nerwowego, gdzie narrator jest jednocześnie głównym bohaterem. Film to klasyka polskiej kinematografii komediowej, jednak z prawdziwą komedią ma niewiele wspólnego. Adam Miauczyński jest z wykształcenia polonistą, żyjącym pod dyktando swoich natręctw utrudniających mu codzienne funkcjonowanie.

Główny bohater widzi aż nader dobrze, jak codzienne życie może być absurdalne, a przy tym nudne i powtarzalne. Ciekawostką jest fakt, że film jest wynikiem osobistych doświadczeń reżysera, Marka Koterskiego. Jego najnowszy film 7 uczuć jest już dostępny w repertuarze kin we Wrocławiu, Warszawie oraz Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *