Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Co daje szkło we wnętrzach? Zalety zastosowania

Co daje szkło we wnętrzach? Zalety zastosowania

Szkło stanowi alternatywę dla takich materiałów jak drewno czy beton, może być także z nimi łączone. Jako materiał budowlany i dekoracyjny sprawdza się zarówno w minimalistycznych i oszczędnych wnętrzach, jak i w eleganckich pomieszczeniach.

Szkło we wnętrzach – zalety

Czasy w których szkło wykorzystywano jedynie jako część okna już dawno minęły. Produkowane przez Saint-Gobain szkło przekłada się na ogromne zróżnicowanie „szklanej oferty”. Dzięki temu możemy zdecydować się na szklane schody, fasady, zainstalować szklane elementy w łazience lub znaleźć dla nich miejsce w swoim salonie. Szkło może także chronić nas przed włamaniem, wiatrem, hałasem czy mrozem. W zależności od przeznaczenia może pełnić zarówno użytkowe, jak i estetyczne funkcje, wkomponować się w otoczenie lub stanowić ten element wnętrza, który od razu przykuwa wzrok.

Zastosowanie szkła we wnętrzach wiąże się z szeregiem korzyści, które już dawno dostrzegli architekci i projektanci. Po pierwsze, szklane powierzchnie „wpuszczają” do pomieszczenia znaczne ilości światła, co ogranicza konieczność użycia sztucznego oświetlenia. Po drugie, zastosowanie szklanych elementów przyczynia się do optycznego powiększenia pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w lokalach o niewielkiej powierzchni. Po trzecie, na przekór swojej pozornej kruchości szkło jest trwałym i bezpiecznym materiałem. Odpowiednio zastosowane szkło we wnętrzach pozwoli doświetlić pomieszczenie w okresie zimowym, a latem ochroni przed nadmierną ilością promieniowania słonecznego.

Aranżacje z wykorzystaniem szkła

Szkło już samo w sobie jest ozdobą. Właściwości szkła pozwalają wykorzystać je jako element fasad i paneli, podłóg, armatury łazienkowej czy kabiny prysznicowej. Szklane powierzchnie są trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania oraz łatwe w pielęgnacji. Wykonane ze szkła dodatki lub elementy wyposażenia (jak np. szklane schody) sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w modernistycznym stylu.

Z racji walorów użytkowych szkło warto wykorzystać na powierzchniach na których łatwo osadza się brud i kurz np. w kuchni czy łazience. Szklana powierzchnia jest nie tylko efektowna, lecz także łatwo się zmywa. Jest również bezpieczna, gdyż nawet jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, to szkło nie rozpryśnie się na odłamki, które mogłyby kogoś zranić. Z kolei zamontowanie szklanej ściany w niewielkim pomieszczeniu, optycznie je powiększy. Zwróćmy jednak uwagę na to, by ściana była równa i dobrze wykończona, gdyż tylko wtedy efekt końcowy okaże się zadowalający.

Jeśli natomiast decydujemy się na szklaną balustradę lub wykonane ze szkła schody, zwróćmy uwagę na to, by były one zrobione z odpowiedniego rodzaju szkła, które dodatkowo wzmocnione zostanie specjalną folią. Pamiętajmy także, by na krawędziach stopni schodów znalazły się podkładki antypoślizgowe.

W sytuacji, gdy marzy nam się szklana podłoga, nie zapomnijmy o specjalnej warstwie, która uchroni powierzchnię przed zarysowaniem. Szklane ścianki to z kolei ciekawa alternatywa dla tradycyjnej ścianki działowej. Pozwolą one podzielić pomieszczenie, nie zmniejszą go optycznie i nie ograniczą dostępu do dziennego światła.

Szkło może „gościć” także na zewnątrz budynku, gdyż szklane domy to rozwiązanie na które decyduje się coraz więcej osób. Szkło wykorzystywane jest jako element elewacji zarówno w biurowcach, hotelach, salonach samochodowych i obiektach przemysłowych, jak i w budynkach mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *