Ciepła czy zimna barwa światła w domu – co wybrać?
Obecnie podczas zakupów żarówek oraz lamp musimy zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale również na barwę emitowanego światła. O czym warto wówczas pamiętać?
Barwa światła, która inaczej określana jest również jego temperaturą barwową, odnosi się do koloru emitowanego przez źródło światła. Termin ten stał się bardzo popularny od momentu, w którym w sprzedaży znalazły się żarówki oraz inne źródła światła bazujące na diodach LED.
Temperaturę barwową światła podaje się w Kelvinach. Im wartość ta jest niższa, tym światło postrzegane jest jako bardziej ciepłe – o żółtym czy pomarańczowym odcieniu. Wyższa temperatura barwowa to światło przechodzące w odcień błękitu.
Przykładowe temperatury barwowe światła:
- 2700-3000 K – barwa tradycyjnej żarówki żarowej, obecnie najczęstsza barwa ciepła żarówek i innych źródeł światła typu LED
- 3300-4000 K – barwa światła określana jako biała neutralna, nie jest ani ciepła, ani zimna
- 5000-6500 K – chłodna, zimna barwa światła LED, przypomina barwę czystego, niebieskiego nieba
Przy doborze odpowiednich lamp czy żarówek warto zwrócić szczególną uwagę na barwę światła, ponieważ nie tylko daje ona określony efekt estetyczny, ale również wpływ na to, jak czujemy się podczas przebywania w danym pomieszczeniu.
Jak dobrać oświetlenie o odpowiedniej temperaturze barwowej?
Jeśli chcemy zakupić żarówki czy lampy, na przykład lampy Philips wyposażone we wbudowane diody LED, warto więc spojrzeć, jaka jest temperatura barwowa danego produktu.
Ciepła barwa światła jest uznawana za relaksującą, pozytywnie nastrajającą, przygotowującą do snu. Właśnie dlatego często jest ona rekomendowana do sypialni, pokojów dziecięcych, a także do salonów.
Z kolei barwa chłodna, zimna jest lepszym wyborem do wnętrz, w których pracujemy. Wówczas nakłania do aktywności, pobudza, dlatego nie powinniśmy stosować jej w miejscach, w których śpimy.
Temperatura barwowa neutralna ma uniwersalne zastosowanie i może być używana zarówno we wnętrzach do pracy, jak również w tych służących do wypoczynku.