Ceramika – jej właściwości i zastosowania

Ceramika – jej właściwości i zastosowania

Słysząc słowo ceramika, większość z nas wyobraża sobie starożytne cywilizacje, które wytwarzały z tego surowca naczynia oraz przedmioty zdobiące ich wnętrza. Jednak ten rodzaj tworzywa to nie tylko zapomniane cywilizacje i ich kultura. Rozwój ceramiki na przestrzeni lat jest bardzo mocno widoczny. Obecna ceramika to nie tylko ładne figurki lub talerze, to również materiał służący do produkcji różnorodnych elementów w przemyśle kosmicznym.

Wyroby ceramiczne i ich rodzaje

Ceramika inżynierska jest wykorzystywana do produkcji narzędzi chirurgicznych oraz w przemyśle kosmicznym. Jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz na działanie czynników chemicznych. Bardzo dobre właściwości mechaniczne zapewniają dużą trwałość oraz długotrwałe użytkowanie narzędzi. 

Wyroby z ceramiki są również wykorzystywane w codziennym życiu. Akcesoria kuchenne, patery czy talerze to tylko nieliczne przykłady, gdzie artystyczna ceramika znajduje szerokie zastosowanie. Ceramika dekoracyjna jest mniej trwała od ceramiki inżynierskiej, ale nadal jest odporna na działanie wysokich temperatur i bardziej trwała niż wyroby ze szkła.

Nowoczesne kolekcje materiałów ceramicznych

Wyroby ceramiczne są często spotykane w naszych domach. Nowoczesną ceramikę charakteryzuje niecodzienny kształt oraz kolory. Te produkty nie tylko służą w codziennych czynnościach, ale stanowią piękne dekoracje wnętrz. Materiał ten jest stosunkowo łatwy w obróbce, dlatego oryginalne kolory i kształty są cechą charakterystyczną wyrobów ceramicznych od wielu lat.

Wśród najczęściej wybieranych produktów ceramicznych wyróżniamy ręcznie malowane kubki, filiżanki do kawy, a nawet ręcznie robiona patera ma swoje miejsce pośród dzbanków i lamp. Materiały ceramiczne są bardziej trwałe na działanie wysokich temperatur w porównaniu z innymi materiałami. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ich konserwację i czyszczenie. Ceramika porowata może pozostać zabrudzona, jeżeli nie zadbamy o oczyszczenie jej zaraz po użytkowaniu. W przypadku dekoracji ściennych, również należy zadbać o regularne usuwanie kurzu, który może obniżyć walory estetyczne ceramiki.

Ceramika znalazła szerokie zastosowanie w codziennym współczesnym życiu. Możemy ją znaleźć zarówno w domu, gdzie stanowi ozdobę kuchni i jadalni, jak i w największych laboratoriach na świecie, gdzie jest wykorzystywana do produkcji trwałych materiałów, które służą całemu przemysłowi. Ceramika w postaci porcelany jest często wykorzystywana jako prezent dla młodej pary lub dla osób, które urządzają swój nowy dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *