Byliny wieloletnie kwitnące wiosną
Każdy z utęsknieniem czeka na nadejście wiosny. Słonce, kwiaty, zielone liście drzew – to wszystko sprawia, że jest to jedna z ulubionych pór roku niejednej osoby. Jednak czas upływa niezwykle szybko i tak jak wiosna szybko nadchodzi, tak równie szybko przemija. Warto zatem popróbować zatrzymać ja jak najdłużej. Najlepszym sposobem, by przedłużyć wspaniałe uroki wiosny i radować się pełnią barw i kolorów jest zasadzenie pięknych rabat ogrodowych.
Piękne byliny
Za najpiękniejsze kwiaty, cieszące każde oko oraz zdobiące nasz ogród po szarym przedwiośniu i mroźnej, białej zimie, uważane są byliny wieloletnie kwitnące wiosną. Pośród wielu rodzai bylin wymienić można dla przykładu:
Bodziszka korzeniastego, który jest byliną kwitnącą wiosną, a dokładniej w maju i czerwcu. Wyróżnia się fioletowymi lub czerwonymi kwiatami, które wspaniale komponują się z zimnozielonymi liśćmi. Bodziszek cechuje się bardzo intensywnym, charakterystycznym zapachem, a obsadzać nim można zarówno stanowiska nasłonecznione oraz te zacienione.
Ciemiernika wschodniego należącego do rodziny jaskrowatych. Swój okres kwitnienia rozpoczyna on już w styczniu, a kończy w maju. Ma piękne kwiaty w różnych kolorach – fioletu, bieli, żółci oraz różu. Należy jednak uważać, gdyż ciemiernik jest rośliną trującą – zawiera trujące glikozydy.
Goździka pierzastego, który jest byliną o drobnych białych lub różowych kwiatach kwitnących wczesną wiosną.
Floksa szydlastego wydającego kwiaty w odcieniach bieli, różu i fioletu. Świetnie sprawdza się zarówno w ogrodzie jak i na skarpach czy skalniakach.
Oczywiście to tylko niektóre z jakże licznej gromady bylin wiosennych. Niektóre z nich kwitną wczesną wiosną, a niektóre znacznie dłużej. Wyróżniają się najczęściej drobnymi kwiatami i ozdobnymi, kształtnymi liśćmi. Są wyjątkowo odporne na panujące w Polsce warunki pogodowe i idealnie nadają się do tworzenia rabat ogrodowych.
Jak wybrać byliny do naszego ogrodu?
Oferta bylin jest oszałamiająco szeroka. Wybierając jakąkolwiek z bylin warto zwróć uwagę na jej termin sadzenia i kwitnienia. Ważna jest także kwestia związana z glebą i nasłonecznieniem – tu warto wziąć pod uwagę usytuowanie ogrodu oraz wilgotność gleby. Znaczna część bylin dobrze czuje się w wilgotnych, jasnych miejscach, jednak są też takie, które wymagają żyznego gruntu albo cienia, oraz takie dla których piaszczysty teren będzie rajem. Organizując rabaty bylinowe w swoim ogrodzie warto pomyśleć o kilku roślinach danego gatunku zasadzając je blisko siebie. Będą bez wątpienia prezentować się lepiej, a także ułatwi to pielęgnację całego terenu.
Podłoże to podstawa, bo byliny rosną w tym samym miejscu przez kilka lat.