5 rozwiązań zwiększających izolacje termiczną budynku w nowoczesnych projektach energooszczędnych

    5 rozwiązań zwiększających izolacje termiczną budynku w nowoczesnych projektach energooszczędnych

    W dzisiejszych czasach każdy, kto buduje dom, powinien zdawać sobie sprawę, jak ważna jest izolacja termiczna budynku. Dobrze wykonana pozwala znacząco ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem, co przekłada się na korzyści dla środowiska. Latem natomiast zapobiega intensywnemu nagrzewaniu się wnętrza. W budynkach energooszczędnych jest szczególnie istotna kwestia, jeżeli chcemy ograniczyć wykorzystanie energii. Jakie nowoczesne rozwiązania można zastosować?

    Budowa domu

    Już na pierwszym etapie warto zainteresować się energooszczędnymi projektami. Istnieje wielu architektów specjalizujących się w tego typu budynkach. Powinien on być ustawiony tak, żeby wykorzystywać potencjał terenu i pobierać możliwie najwięcej energii słonecznej. Ważne jest, by dom był zbudowany w taki sposób, żeby pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu, czyli salon, sypialnia itp. były możliwie mocno przeszklone oraz skierowane na południe. Natomiast pomieszczenia typu garaż, czy spiżarnia na północ.

    Tutaj znajdziesz TOP 5 tanich projektów domów energooszczędnych z myślą o przyszłości.

    Dach

    Równie ważne jest odpowiednie zaprojektowanie dachu. Im mniej skomplikowany, tym lepiej. Jedno, lub dwuspadowy będzie najkorzystniejszy pod względem izolacji cieplnej. Dzięki dużej, płaskiej powierzchni możemy w łatwy sposób zwiększyć ilość docierającego do wnętrza naturalnego ciepła.

    Czy balkony są niezbędne?

    Wiele osób budując dom, marzy o balkonie. Jednak czy na pewno jest on potrzebny? Posiadając własną działkę, najprawdopodobniej będziemy też mieli do dyspozycji większy lub mniejszy ogród. Będzie to lepsze miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie każdy wie, że balkony natomiast są elementem konstrukcyjnym, przez który ucieka bardzo dużo ciepła. Warto zatem przemyśleć czy warto inwestować w nie dodatkowe pieniądze.

    Materiał do budowy

    Warto rozważyć budowę ścian z dostępnych na rynku produktów zwiększających izolację cieplną w porównaniu do budowy z klasycznych pustaków. Często może się okazać, że koszt takich materiałów wcale nie jest wyższy, jeżeli doliczymy konieczność stosowania dodatkowej izolacji w przypadku standardowego budulca.

    Materiały izolacyjne

    Aby dodatkowo zmniejszyć wydostawanie się ciepła z wnętrza budynku, powinniśmy zastosować odpowiednie materiały izolacyjne. Wełnę mineralną lub styropian. Pozwala to znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. 2,5 cm styropianu lub wełny zapewnia taką samą izolację jak mur betonowy o grubości 50 cm.

    Innym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem mogą być natryskowe piany poliuretanowe. Ich montaż polega na natryskiwaniu ich na ocieplaną powierzchnię. Piana rozpręża się, przez co wnika we wszystkie szczeliny, zapewniając doskonałe wypełnienie przestrzeni i dobrą izolację.

    Dom energooszczędny w długim terminie może być rozwiązaniem bardzo korzystnym dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Nie musimy dzięki temu spalać dużych ilości paliwa celem ogrzania domu. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby był wykonany w sposób profesjonalny i dokładny, aby nieprawidłowości nie powodowały nadmiernego uciekania ciepła z wnętrza.

    Sprawdź też projekty domów energooszczędnych z pracowni domoweklimaty.pl.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *