10 najczęstszych błędów popełnianych podczas wykonania podłóg i posadzek anhydrytowych

    10 najczęstszych błędów popełnianych podczas wykonania podłóg i posadzek anhydrytowych

    Posadzki anhydrytowe to doskonały sposób na ciepłą podłogę z użyciem niskotemperaturowej instalacji grzewczej. Jednak by rozwiązanie to mogło efektywnie zapewniać ciepło w domu, posadzka musi zostać dobrze położona. Poniżej przedstawimy kilka błędów, które mogą zniweczyć wysiłek i pomnożyć koszty włożone w wykonanie posadzki z anhydrytu.

    Najczęstsze błędy przy wykonywaniu posadzek anhydrytowych.

    Najczęściej pojawiającymi się błędami są:

    1. Brak paroizolacji i izolacji przeciwwilgociowej w budynkach niepodpiwniczonych – skutkuje to podsiąkaniem wody lub migracją pary wodnej z gruntu, co prowadzi do uszkodzenia jastrychu.
    2. Niewłaściwie wykonana izolacja termiczna – tutaj można zaliczyć zarówno użycie niewłaściwych materiałów izolacyjnych, jak i złe ich ułożenie. Zazwyczaj skutkuje to nierównomiernym osiadaniem i pękaniem jastrychu.
    3. Źle zaplanowany przebieg instalacji grzewczej – może doprowadzić do uszkodzenia rur grzewczych. Przed położeniem rur koniecznie trzeba rozplanować przebieg dylatacji między płytami grzewczymi.
    4. Niedoszacowana moc grzejników podłogowych – wynika z niewłaściwego rozplanowania i rozmieszczenia rur grzewczych i zazwyczaj powoduje brak możliwości osiągnięcia właściwej temperatury w mieszkaniu.
    5. Wadliwe zamocowanie rur grzewczych do warstwy izolacji – może spowodować „wypłynięcie” rur grzewczych na powierzchnię wylewki.
    6. Brak lub złe wykonanie dylatacji drzwiowej i przyściennej – prowadzi do pękania jastrychu napierającego na ściany w czasie jego „pracy”.
    7. Niewłaściwe dylatowanie płyt grzewczych – ma skutki podobne do braku dylatacji ściennych, prowadząc do pękania podłogi, które może uszkodzić położone na niej płytki. Dylatacja musi sięgać od poziomu izolacji, aż do poziomu podłogi.
    8. Wadliwie wykonanie jastrychu – mieszanka na wylewkę została dobrana źle lub niewłaściwie do sposobu wykończenia podłogi. Znaczenie ma również jej grubość. Tam, gdzie przebiegają instalacje, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zbrojenia w celu wzmocnienia jastrychu. Warto na tym etapie zastosować gotowe samopoziomujące wylewki anhydrytowe, które zapewnią właściwą trwałość posadzki.
    9. Niepoprawna pielęgnacja wylewki – prowadzi do nierównomiernego wiązania zaprawy, co będzie skutkować jej popękaniem w czasie schnięcia. Szkodliwe dla nowo wylanej wylewki jest też nadmierne nasłonecznienie i przeciągi w pomieszczeniach.
    10. Pominięcie wstępnego wygrzewania – ten powolny proces jest konieczny do tego, by nie doprowadzić do odkształcenia płyty, co jest związane z różną wilgotnością górnej i dolnej strefy jastrychu.

    Każdy z powyżej przedstawionych błędów w wykonaniu posadzki anhydrytowej będzie miał opłakane skutki dla naszego portfela, ponieważ korekta zazwyczaj nie jest możliwa i konieczne jest w takim przypadku wykonanie posadzki od nowa.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *