: Trying to access array offset on value of type bool in on line
Notice/home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php105
Jak najlepiej sadzić magnolie

Jak najlepiej sadzić magnolie

Magnolia w naszych ogrodach osiąga zazwyczaj pokrój rozłożystego krzewu albo drzewa o luźnej koronie. Aby pięknie kwitła co roku należy wybrać i przygotować dla niej odpowiednie stanowisko.

Skąd pochodzi magnolia?

Ojczyzną magnolii jest Daleka Azja, stamtąd została rozprzestrzeniona po innych kontynentach jako roślina ozdobna. Niektóre gatunki pochodzą z rejonów obu Ameryk. W naszych ogrodach najczęściej rośnie magnolia gwiaździsta, pośrednia i japońska. Są to gatunki najbardziej odporne na mróz, które w naszych warunkach potrafią bez większych uszczerbków przetrwać zimę.

Wybór miejsca dla magnolii

Najlepsze miejsce dla magnolii to słoneczne albo lekko cieniste stanowisko. Musi być też ono osłonięte od mroźnych wysuszających wiatrów oraz zastojów mrozowych. Jeśli więc mamy działkę na stoku to wybierzmy dla niej miejsce raczej wyżej położone, niż nisko u podnóża wzniesienia. W innym wypadku kwiaty odmian wcześnie kwitnących mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.

System korzeniowy magnolii to jej serce

Najistotniejsze znaczenie dla całej rośliny ma jej system korzeniowy. W przypadku magnolii jest on rachityczny, płytki i wrażliwy. Bardzo łatwo go uszkodzić podczas przesadzania. Szkodzi mu brak wilgoci w glebie i silne mrozy. Dlatego też magnolia nie lubi przesadzania i jest wrażliwa na mróz. Korzystnie jest ją chronić przed przemarzaniem poprzez kopczykowanie i ściółkowanie.

Jak przygotować glebę pod magnolię

Ze względu na te korzenie, które zbyt mocne nie są, magnolia ma konkretne wymagania co do podłoża i lubi kaprysić. Dlatego warto zawczasu przygotować dla niej miejsce. Porządnie je przekopać na dwa sztychy, jeśli podłoże nie jest przepuszczalne zrobić poniżej jeszcze warstwę drenażu. Kolejno dołek wypełniamy mieszaniną ziemi z niego oraz torfu i kompostu. Podłoże ma mieć pH między 5-6. Wsadzamy magnolię, podlewamy ją i następnie okrywamy wokół glebę najlepiej korą z roślin iglastych albo szyszkami.

Pamiętajmy o podlewaniu

Nasz krzew musi być nie tylko osłonięty od zimnych wiatrów, ale też mieć dostatecznie dużo wilgoci w glebie. Gruba warstwa ściółki potrafi skutecznie zmniejszyć parowanie wody z gleby. Jednak nie we wszystkich rejonach Polski jest wystarczająca ilość opadów, aby młode krzewy mogły się bezpiecznie rozwijać. Dlatego konieczne jest podlewanie w razie potrzeby.

Kwiaty magnolii.
Pixabay.com

Okrywanie przed zimą

Tak samo jak i róże, tak też magnolię przed mrozem warto zabezpieczyć. Po opadnięciu liści i pierwszych przymrozkach usypujemy wokół pnia kopczyk oraz dodatkowo możemy jeszcze korę na wierzch. Kopczyk ma być szerszy raczej niż wyższy, jego zadaniem jest ochrona korzeni.

Kiedy nawozić magnolię

Magnolię nawozimy od wiosny do połowy lata. Wiosną aby wspomóc kwitnienie, dlatego pierwszą dawkę nawozu wieloskładnikowego dajemy jak pąki zaczynają się rozwijać, a kolejne pod koniec kwitnienia i po jego zakończeniu. Różne odmiany magnolii mają inne pory kwitnienia. Dlatego też ciężko jest określić dokładną datę i bezpieczniej jest kierować się etapem rozwoju rośliny niż kalendarzem.

Magnolie to bardzo pięknie kwitnące krzewy lub drzewa. Ich popularność jest naprawdę ogromna. Są one też swego rodzaju reliktem przeszłości. Około 50 milionów lat temu dominowały we florze, a obecnie stanowią jej niewielką część. Ich kwiaty posiadają bardzo prymitywną budowę, przez co mogą być ciekawym obiektem do obserwacji i nauki biologii.

Źródła:

  • Rośliny z rodziny magnoliowatych uprawiane w PAN Ogrodzie Botanicznym – CZRB w Warszawie – Powsinie, Agnieszka Kościelak
  • Magnolie, M. Czekalski, 2007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *