Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/birdcode/domains/nasze-domy.com/public_html/wp-content/plugins/ginger/addon/analytics/ginger.analytics.php on line 105
Ciepło? Cieplej? Ogrzewanie na podczerwień!

Ciepło? Cieplej? Ogrzewanie na podczerwień!

Najnowsze systemy ogrzewania skupiają się na równomiernym dostarczaniu ciepła do całych pomieszczeń. Dobre rozwiązania nie powinny wymagać trudnego montażu. Przy tym najlepiej, jeśli będą służyć przez dziesięciolecia, a do tego nie mogą generować wielkich kosztów. Brzmi zbyt pięknie? Ależ to całkiem możliwe! Na właścicieli mieszkań czekają wydajne grzejniki, które można zamontować zarówno w nowo wybudowanym domu, jak i w miejscu, w którym już funkcjonuje inny model ogrzewania.

Które grzejniki nie wymagają generalnego remontu?

Każdy użytkownik najchętniej na własną rękę przekonuje się o opłacalności konkretnego rodzaju ogrzewania po całym sezonie grzewczym.  Żadne teoretyczne obliczenia nie zastąpią weryfikacji przez najlepszych ekspertów, czyli domowników. Połączenie komfortu cieplnego z mniejszymi ubytkami w portfelu to ekscytująca perspektywa. Niestety, żeby przekonać się o tym, jak działa i ile kosztuje dowolny system, należałoby dokonać kosztownej wymiany całego systemu. Jest jednak wyjątek od tej reguły – grzejniki na podczerwień.

Łatwe do samodzielnego podłączenia

Ten rodzaj ogrzewania nie wymaga specjalistów ani rozpruwania ścian w całym domu. Wszystko, czego potrzeba, to gniazdko elektryczne i termostat sterujący grzejnikami. Co ważne, ciepło pojawia się natychmiast i rozchodzi się równomiernie. Osoby, które zmieniają dotychczasowe ogrzewanie na grzejniki na podczerwień, jednomyślnie zauważają ogromną zmianę. W domu pojawia się dużo więcej miejsca – dzięki dyskretnym urządzeniom emitującym porównywalną ilość kalorii co tradycyjne kaloryfery. Pomieszczenie służące jako kotłownia może zostać wykorzystane do zupełnie innych celów. Nie trzeba także składować opału. Ta zamiana przełoży się od ręki na wygospodarowanie zupełnie nowej przestrzeni i estetyczną odmianę wnętrza.

Ciepło, które otula jak kołderka

Na czym polega sekret przytulnego ciepła, które rozchodzi się równomiernie po całym wnętrzu? Grzejniki na podczerwień równomiernie emitują energię, która nie rozchodzi się falami, lecz w jednostajnym rytmie. Dzięki temu wszystkie przedmioty w pomieszczeniu stają się wtórnymi emiterami. Są wysuszone i nagrzane, dlatego same również oddają ciepło i samo komfortowe warunki panują w każdym zakątku pomieszczenia.

– Ciepło z grzejników na podczerwień oznacza zwiększenie skuteczności termicznej – wyjaśnia Tomasz Sadza, ekspert on systemów  grzewczych. – Pochłanianie i oddawanie temperatury przez przedmioty z otoczenia, czyli wtórne nagrzewanie sprawia, że temperatura w odczuciu osób przebywających we wnętrzu podnosi się o dwa trzy stopnie. Do tego zużywa się mniej prądu, a naprawdę ciepło zrobi się dopiero wtedy, gdy zobaczymy pierwszą niską fakturę z elektrowni – śmieje się znawca tematu.

Tradycyjne kaloryfery, które działają falami, ogrzewają głównie powietrze, które zgodnie z zasadami termiki unosi się pod sufit. Dlatego osoby znajdujące się w pomieszczeniu mimo odnotowania temperatury na wystarczającym poziomie mogą czuć chłód na wysokości stop, co jest wyjątkowo nieprzyjemne i – jak się okazuje – niezbyt zdrowe.

Nie tylko korzyści finansowe! Ogrzewanie może też być przyjazne dla zdrowia

Ciepło przenika do organizmu, a jego rodzaj ma duży wpływ na stan narządów wewnętrznych, zwłaszcza kości, mięśni i stawów. To prawdziwe wsparcie w terapii układu ruchu oraz dla osób z problemami reumatycznymi. W nagrzanych ścianach i w zakamarkach nie odkłada się wilgoć ani pleśń. Z kolei z tradycyjnym ogrzewaniem często reagujemy na chłód przy stopach „podkręceniem” temperatury. Wówczas powietrze staje się bardziej suche i pojawiają się problemy z wysychająca błoną śluzową nosa oraz potencjalną infekcją. Grzejniki na podczerwień dostarczają ciepło, które pozwala utrzymać prawidłową wilgotność śluzówki. O to, jakie to ważne, warto zapytać alergików. W przeciwieństwie do zwykłych kaloryferów pozostawiają powietrze w idealnym bezruchu i nie powodują krążenia alergizujących drobinek.

Ile kosztują i jak długo działają grzejniki na podczerwień?

Testy przeprowadzone w realnych warunkach w całym sezonie grzewczym wykazują, że pod każdym względem grzejniki na podczerwień radzą sobie doskonale i są dużo tańsze od tradycyjnych paliw (łącznie z gazem).

– Wszystkie wyliczenia kosztów ogrzewania na podczerwień najchętniej badamy w mieszkaniach szczególnie narażonych na niesprzyjającą termikę. Na przykład szczytowych, narożnych, na ostatnich piętrach – tłumaczy Tomasz Sadza. – W ostatnim teście ogrzanie 9 m2 i kubatury 23 m3 przy pomocy grzejnika na podczerwień 700 W kosztowało mniej niż złotówkę na dzień!

Jeśli ogrzewanie trwa całą dobę, realne zużycie prądu odbywa się jedynie przez 5-6 godzin. Dzieje się tak dzięki nowoczesnym termostatom. Ceny grzejników na podczerwień wahają się pomiędzy 600 a 1200 zł. Zależy to przede wszystkim od ich mocy. Co ważne, po zakupie urządzenie nie wymaga żadnej konserwacji i jest praktycznie bezobsługowe. Od momentu uruchomienia może pracować nieprzerwanie nawet kilkadziesiąt lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *